Lider Čečenije Ramzan Kadirov poslao je pismo predsedniku Rusije Vladimiru Putinu u kojem je zatražio dozvolu da snage Ahmata budu povučene sa trenutnih pozicija, a zatim budu prebačene u grad Bahmut, u kojem se trenutno nalaze jedinice Grupe "Vagner".
Prethodnih dana je lider ruske paravojne formacije Vagner Jevgenij Prigožin najavio da će napustiti položaj 10. maja zbog nedostatka municije, međutim iformacije govore o tome da ipak ostaju na istom mestu i nastavlja vojno dejstvo.
Gosti jutarnjeg programa Milana Vuković, politički analitičar Centar za društvenu stabilnost i Nikola Perišić, iz Centra za društvena istraživanja komentarisali su dešavanja na frontu u Ukrajini.
Propagandni elementi su ključni smatra gost Perišić.
- Tačno je da je grad sravnjen sa zemljom i da ova propagandna dejstva traju sve vreme. Ukrajina čeka pomoć i priprema kontraofnazivu, a sa druge strane Rusija ne želi da dozvoli da izgubi u bici za Bahmut, jer ne želi da izgubi tako mali grad - kaže Perišić.
Vuković je takođe dala uvid u dejstvovanja Vagner grupe.
- Čitava priča Prigožina je predstava za javnost. Mogli smo da čujemo ono što je rekao novi komandant ruskih trupa u Ukrajini Sergej Surovikin da će njima biti dostavljena municija. Ono što smo mogli da ispratimo je da je možda Prigožin krenuo u ličnu kampanju i da on možda sebe vidi na predsedničkim izborima u budućnosti, ali te kritike nemaju osnova. Značaj Bahmuta nije u vojnom i strateškom smislu, nego u simboličkom. To je simbol ukrajinskog morala - smatra Vuković i dodaje:
Sada se ukrajinska vojska i Vladimir Zelenski nalaze u rasokraku, ukoliko oni ne zadovolje očekivanje Zapada i kap koja će konačno preliti čašu, biće prestanak pomoći i rešavanje konflikta za pregovaračkim stolom.
Uloga Turske je trgovačka i oni "kalkulišu" na obe strane. Kako je rekao ministar spoljnih poslova Turske Mevlut Čavušoglu, Turska je odbila da šalje vojnu pomoć Ukrajini.
Perišiću je uloga Turske kao posrednika u ovom sukobu veoma zanimljiva.
- Turska je imala ogromne probleme. Predsednički parlamentarni izbori 14. maja, pokazali su da rejting Erdogana ne ide u najboljem smeru. Zahladnili su odnosi sa SAD i sa Grčkom. Takođe, vidimo da jeTurska trebalo da posreduje u razgovoru oko protoka žitarica u Crnom moru. Sada se teže dolazi do bilo kojih dogovora. Turska nije uvela sankcije Rusiji i njena uloga u svetu je vrlo zanimljiva. Ona će ponuditi konkretna rešenja koja bi bila prihvatljiva i jednoj i drugoj strani - optimističan je Perišić.
Njegova sagovornica apostrofirala je još jednu zemlju kao bitan faktor rešavanja krize.
- Zanimljiva je uloga SAD koja Kinu karakteriše kao pristrasnu zemlju, jer nije otvoreno osudila Rusiju za agresiju, te je time pristrasna i ne može uticati na pregovaranje. Tu je opet licemerje političkog Zapada jer sebe smatraju za nepristrasnu državu, a podržavaju ukrajinsku stranu i vode zapravo rat sa Rusijom - rekla je Vuković.
Perišić je dao mišljenje o eventualnom neuspehu kontraofanzive.
- Na kraju su svi gubitnici u ekonomskom smislu. Kada to svi uvide, tada će se otvoriti pregovaranje. Mislim da to ne osećaju. Zima je bila najtoplija u istoriji, postojale su rezerve od ranije i ako se nastavi sukob uvidećemo šta je kriza - kazao je Perišić.
Kurir.rs