UBISTVO ĆURUVIJE: Branka Prpa svedočila četiri sata pred Tužilaštvom
Foto: Tanjug

Poslednji svedok

UBISTVO ĆURUVIJE: Branka Prpa svedočila četiri sata pred Tužilaštvom

Crna Hronika -
Prpa je dala je iskaz protiv četvorice bivših pripadnika Države bezbednosti Radomira Markovića, Milana Radonjića, Ratka Romića i Miroslava Kuraka

BEOGRAD - Istoričarka Branka Prpa svedočila je danas pred Tužilaštvom za organizovani kriminal u istrazi za ubistvo svog nevenčanog supruga novinara Slavka Ćuruvije 11. aprila 1999. godine. Prpa, koja je i očevidac te likvidacije na saslušanju se zadržala gotovo četiri sata, nakon čega se nakratko obratila novinarima. "Postoji želja i vera da to ubistvo dobije epilog, da oni koji su odgovorni i oni koji su ga naredili neće izbeći pravdu”, rekla je Prpa novinarima ispred Specijalnog suda. Njeno svedočenje pred tužilaštvom je poverljivo i ne objavljuje se, pošto su podaci iz istrage službena tajna. Tužilaštvo za organizovani kriminal vodi istragu protiv četvorice bivših pripadnika Države bezbednosti Radomira Markovića, Milana Radonjića, Ratka Romića i Miroslava Kuraka, zbog sumnje da su učestvovali u ubistvu Ćuruvije. Prpa je inače, prema najavama tužilaštva njegov poslednji svedok, ali ostaje da se vidi da li će odbrana predložiti svoje svedokeili neke druge dokaze, kao što je saslušanje Ćuruvijinog sina.

Branilac Radonjića i Romića advokat Zora Dobričanin Nikodinović kaže da odbrana još uvek nije donela konačnu odluku o predlaganju dokaza, jer je preko medija već najavljeno podizanje optužnice. Od pokretanja istrage 13. januara u ovoj istrazi svedočili su nekadašnji šef DB Jovica Stanišić, osnivač JSO Franko Simatović, bivši zamenik načelnika BIA Milorad Bracanović, i brojni funkcioneri i pripadnici državne bezbednosti kao i Biljana Pejovic, udovica Luke Pejovica, svojevremeno povezivanog sa ubistvom Curuvije. Svedocili su svedoci saradnici Dejan Milenković Bagzi i Miladin Suvajdžić, kao nekadašnji članovi zemunskog klana Miloš i Aleksandar Simonović, a iskaz je dala i Ćuruvijina ćerka Jelena. Radonjić i Romić su u pritvoru, Marković je u zatvoru u Požarevcu, a Kurak nije dostupan pravosudnim organima i za njim je raspisana međunarodna poternica. Ćuruvija je ubijen na Uskrs, 11. aprila 1999, u jeku NATO bombardovanja SR Jugoslavije. Ubistvo je izvršeno oko 17 časova u Beogradu, u Svetogorskoj ulici (u to vreme Ive Lole Ribara), u prolazu ispred broja 35, gde su se nalazile prostorije marketing službe Dnevnog telegrafa, a na četvrtom spratu i stan u kome je Ćuruvija živeo. Ubice su u Ćuruviju ispalile 17 metaka, a zatim ga „overile" i jednim pucnjem u glavu. Sa njim je tada bila njegova nevenčana supruga, istoričarka Branka Prpa. Na vlasti u Srbiji je tada bila koalicija SPS, JUL i SRS . Radomir Marković je uhapšen u februaru 2001. Osuđen je na maksimalnu zatvorsku kaznu od 40 godina zbog ubistva Ivana Stambolića 25. avgusta 2000. godine i četvorice članova SPO u atentatu na vođu SPO - Vuka Draškovića na Ibarskoj magistrali, 3. oktobra 1999. Radonjiću i Romiću sudi se u Višem sudu u Beogradu za pomaganje u pokušaju ubistva Draškovića u Budvi 2000. godine. Prvostepeno su bili osuđeni na osam i sedam godina zatvora, ali je ta presuda ukinuta i naloženo je novo suđenje.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track