UBISTVO SLAVKA ĆURUVIJE: Vladan Dinić dva sata svedočio u tužilaštvu!
Foto: Kurir/Nemanja Pančić

Poslednji svedoči Dušan Mihajlović

UBISTVO SLAVKA ĆURUVIJE: Vladan Dinić dva sata svedočio u tužilaštvu!

Crna Hronika -
Dinić se na saslušanju pred tužilaštvom za organizovani kriminal, koje vodi istragu protiv osumnjičenih za ubistvo Ćuruvije, zadržao oko dva sata

BEOGRAD - Glavni i odgovorni urednik lista "Svedok" Vladan Dinić svedočio je danas u istrazi za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, 11. aprila 1999. godine.

Dinić se na saslušanju pred tužilaštvom za organizovani kriminal, koje vodi istragu protiv osumnjičenih za ubistvo Ćuruvije, zadržao oko dva sata.

Glavni i odgovorni urednik lista "Svedok" Vladan Dinić svedočio je danas u istrazi za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, 11. aprila 1999. godine.

Podsetimo Dinić je stigao u utorak popodne u Specijalni sud u Beogradu gde je u toku njegovo saslušanje kao svedoka pred tužilaštvom za organizovani kriminal, koje vodi istragu protiv osumnjičenih za ubistvo Ćuruvije.

Kako je istraga zatvorena za javnost Dinićev iskaz se neće objavljivati.

Za sutra je planirano da svedoči nekadašnji ministar unutrašnjih poslova Dušan Mihajlović, čije je saslušanje predložila odbrana osumnjičenih u tom predmetu.On bi trebalo da bude poslednji svedok u toj istrazi nakon čijeg ispitivanja će tužilaštvo doneti odluku da li će podići optužnicu protiv osumnjičenih.

Za umešanost u ubistvo Ćuruvije sumnjiče se četvorica bivših pripadnika Državne bezbednosti, odnosno tužilaštvo vodi istragu protiv tadašnjeg šefa DB-a Radomira Markovića, kao i bivših pripadnika DB-a Milana Radonjića, Ratka Romića kao i Miroslava Kuraka.

Marković je u zatvoru u Požarevcu, a Kurak nije dostupan pravosudnim organima i za njim je raspisana međunarodna poternica, dok su Romić i Radonjić uhapšeni 13. januara od kada se nalaze u pritvoru.

Istraga je počela u januaru ove godine i tokom nje je saslušano nekoliko desetina bivših pripadnika DB-a, porodica ubijenog novinara, pripadnici zemunskog klana.

Ključni svedok u ovoj istrazi je nekadašnji komandant Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek Legija koji u požarevačkom zatvoru izdržava kaznu od 40 godina zatvora, kao i još dva lica čiji identitet nije saopšten iz bezbednosnih razloga.

Ulemek je o ubistvu Ćuruvije progovorio tek početkom ove godine i istražnim organima dao podatke koji su pomogli rasvetljavanje tog slučaja.

Odmah po pokretanju istrage u januaru tužilac Radisavljević rekao je da će o povezanosti vrha tadašnje vlasti sa ubistvom Ćuruvije i eventualnim nalogodavcima ubistva, čiji je motiv politički, pokazati istraga.Ćuruvija je ubijen u jeku NATO bombardovanja, a ubice su na njega ispalile 17 metaka, a zatim i jedan pucanj u glavu.

Na vlasti u Srbiji tada je bila koalicija SPS, JUL i SRS.Radomir Marković je uhapšen u februaru 2001. Osuđen je na maksimalnu zatvorsku kaznu od 40 godina zbog ubistva Ivana Stambolića 25. avgusta 2000. godine i četvorice članova SPO u atentatu na lidera SPO - Vuka Draškovića na Ibarskoj magistrali, 3. oktobra 1999.Radonjiću i Romiću sudi se u Višem sudu u Beogradu za pomaganje u pokušaju ubistva Draškovića u Budvi 2000. godine. Prvostepeno su bili osuđeni na osam i sedam godina zatvora, ali je ta presuda ukinuta i naloženo je novo suđenje.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja