OTKRIVAMO KAKO BOŽJA DROGA STIŽE U SRBIJU: Nekada su je koristili Indijanci kako bi PRORICALI SUDBINU
Ilustracija, Foto: Dado Đilas

ovo morate da znate

OTKRIVAMO KAKO BOŽJA DROGA STIŽE U SRBIJU: Nekada su je koristili Indijanci kako bi PRORICALI SUDBINU

Crna Hronika -

"Božja droga" najčešće stiže u Srbiju, kao i u celu Evropu tako što se šalje iz Kolumbije do aerodroma u Nemačkoj, odakle je se prosleđuje širom Starog kontinenta, utvrdilo je srpsko tužilaštvo.

Srpsko Tužilaštvo za organizovani kriminal vodilo je istragu u vezi sa prvom zaplenom u Srbiji psihoaktivne supstance dimetiltriptamin (DMT), poznatije kao "božja droga", u saradnji sa kolegama iz Nemačke - tužilaštvom iz Lajpciga i carinskom službom u Drezdenu.

"Uobičajena je praksa da ta droga dolazi iz Kolumbije. Stiže najčešće do aerodroma u Frakfurtu i dalje se distribuira po Evropi. Nemačka carinska služba ima dobru saradnju sa Srbijom i Hrvatskom, u kojoj je poslato više isporuka ove droge", kaže izvor upoznat sa istragom.

Srpsko tužilaštvo je pokrenulo istragu nekoliko meseci pre prve zaplene 21. septembra 2018, kada je uhapšen A. R. (30), sportski radnik iz Beograda

"Tri litra droge je poslato poštom DHL iz Bogote u Kolumbiji do Frankfurta, pa preko Lajpciga dalje za Beograd. Osumnjičeni, koji je sportista, uhapšen je u trenutku kada je preuzimao pošiljku sa drogom. On je poveo i suprugu sa sobom", navodi naš izvor.

Policija je povodom ovog slučaja izdala veoma šturo zvanično saopštenje da je prilikom hapšenja A. R. (30) pronađeno i oduzeto tri litra narkotika, za koje se sumnja da se radi o dimetiltriptamin. Nakon hapšenja osumnjičeni A. R. je priveden na saslušanje u Više tužilaštvo u Beogradu, kojem je Tužilaštvo za organizovani kriminal ustupilo slučaj.

"On je pokušao da negira krivicu. Čak je tvrdio da je drogu koristio kao pomadu za telo i da mu je samo zato bila potrebna", kaže naš izvor.

Nakon saslušanja sudija za prethodni postupak beogradskog Višeg suda odredio mu je pritvor do 30 dana na predlog Višeg tužilaštva.

Stručnjak za bolesti zavisnosti, psihijatar prof. dr Ivan Dimitrijević iz Klinike za psihijatriju Kliničkog centra Srbije, rekao je ranije da DMT spada u takozvane halucinogene stimulanse.

"Na tu vrstu droge brzo se razvija tolerancija kod onih koji je koriste. To znači da moraju da se uzimaju sve veće količine da bi se postigao efekat. A ona izaziva kod konzumenata halucinacije, euforiju, osobe koje su na njoj skaču, zbog čega dolazi do dehidratacije. To stanje može da bude uzrok zastoja srca", rekao je dr Dimitrijević.

"Božja droga" se najčešće unosi udisanjem isparenja ili oralno, a u zavisnosti od količine izaziva različite efekte, od kratkih psihodeličnih stanja do veoma jakih halucinacija. Za početak je dovoljan i jedan miligram.

Ovu psihoaktivnu materiju počela su da koriste plemena amazonskih Indijanaca za spiritualne, proročke, i medicinske svrhe. Baš zato što neki misle da konzumirajući doživljavaju spiritualna iskustva, dobila je naziv „božja droga”.

Kurir.rs/Blic/Vuk Z. Cvijić/Foto: Dado ĐIlas

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track