I MUŠKARCI SU ŽRTVE PORODIČNOG NASILJA: U Srbiji prošle godine ubijeno 16 pripadnika "jačeg pola", neki stradali od ruku žena
U 2022. godini, nažalost, javnost je bila uznemirena i tragedijama u kojima su žrtve bile muškarci, a počinioci njihove supruge
U 2022. godini, nažalost, javnost je bila uznemirena i slučajevima porodičnog nasilja u kojima su žrtve bile muškarci, a počinioci žene. Tokom prošle godine u Srbiji se dogodilo 40 porodičnih ubistava, ubijeno je 24 žena i 16 muškaraca!
Na konferenciji za medije, gde je Ministarstvo unutrašnjih poslova u ponedeljak prezentovalo rezultate svog rada za minulu godinu, zaključeno je da je statistika bolja u odnosnu na onu iz 2021. godine.
Hitne mere
- Broj ubijenih u nasilju u porodici u odnosu na 2021. godinu manji je za osam žrtava - rekao je Željko Brkić, državni sekretar MUP Srbije i istakao da je 2022. podneseno oko 4.500 prijava za nasilje u porodici.
- Prošle godine evidentirana su 4.464 krivična dela nasilje u porodici. Policija je podnela 4.355 krivičnih prijava i izrekla 31.331 hitnu meru, od čega 9.443 mere privremenog udaljavanja nasilnika iz stana i 21.888 mera privremene zabrane počinioca da kontaktira žrtvu i prilazi joj - naveo je Brkić.
Broj ubijenih žena je veći od broja ubijenih muškaraca, ali i muškarci sve češće postaju žrtve zločina, kako svojih supruga ili emotivnih partnerki, tako i svojih očeva ili sinova.
Kriminolog i klinički psiholog Dobrivoje Radovanović kaže za Kurir da se žene odlučuju na jezive zločine jer im emocije tada dođu do granice pucanja.
- Žene muževe uglavnom ubijaju na spavanju, nakon godina maltretiranja, i to sekirom, tvrdim predmetom, ređe nožem jer napad sečivom ne mora da znači automatski smrt - kaže Radovanović:
- Ovakvi slučajevi zločina su novi i neobični, jer žene veoma retko nakon ubistva maltretiraju žrtvu. Kasapljenje je uglavnom znak strašne psihopatije i besa koji žena oseća zbog zlostavljanja.
"Brutalnije su"
Klinički psiholog Marija Šutulović ranije je ispričala za Kurir da je osnovna razlika između muških i ženskih ubistava to što su žene brutalnije, detaljno analiziraju i planiraju ubistvo, kao i način prikrivanja.
- Žena koja odluči da ubije svog partnera je dobro pripremljena za zločin koji će počiniti i to radi bez premišljanja. U trenutku kada čine zločin, ne kaju se, nemaju grižu savesti, smatraju da "drugačije nije moglo". Žene, kada ubiju svoje partnere i prikriju ubistvo, ponašaju se potpuno normalno i mogu proći godine dok se zločin ne otkrije - objašnjava Šutulovićeva i napominje da žene počinioci zločina imaju jači osećaj krivice od muškarca.
(Kurir.rs - B. Travica)
VUČIĆ NA SVEČANOSTI POVODOM OBELEŽAVANJA 30 GODINA SAVEZA VOJVOĐANSKIH MAĐARA: Danas nemamo veće prijatelje! Srbija je druga najbrže rastuća ekonomija