Počelo suđenje za pobunu, odbijen zahtev za izuzeće

Počelo suđenje za pobunu, odbijen zahtev za izuzeće

Crna Hronika -
Predsednik Višeg suda u Beogradu Dragoljub Albijanić odbio je kao neosnovan zahtev za izuzeće sudskog veća koji je jutros podneo branilac prvooptuženog Milorada Ulemeka, advokat Slobodan Milivojević

BEOGRAD - Suđenje osmorici pripadnika Jedinice za specijalne operacije (JSO) zbog oružane pobune u novembru 2001. godine počelo je danas pred Specijalnim sudom u Beogradu pošto je odbijen zahtev za izuzeće iz tog procesa sudskog veća kojim predava sudija Vladimir Vučinić.

Predsednik Višeg suda u Beogradu Dragoljub Albijanić odbio je kao neosnovan zahtev za izuzeće sudskog veća koji je jutros podneo branilac prvooptuženog Milorada Ulemeka, advokat Slobodan Milivojević.

Izuzeće je traženo zbog odbijanja njegovog ranijeg predloga da mu se omogući neometan razgovor sa branjenikom u Specijalnom zatvoru u Požarevcu gde Ulemek izdržava višedecenijsku kaznu, a u kojem se sprovode posebne mere bezbednosti i nadzora.

Suđenje bi trebalo da počne čitanjem optužnice i izlaganjem odbrane optuženih.

Optuženima se stavlja se na teret izvršenje krivičnog dela oružana pobuna iz tada važećeg Krivičnog zakona SRJ.

U optužnici se navodi da je od 9. do 17. novembra 2001. godine JSO otkazala poslušnost komandi, povukla svoje pripadnike u centar u Kuli, prekinula komunikacije s komandom i u više navrata odbila zahteve načelnika resora, ministra unutrašnjih poslova i premijera Zorana Đinđića, da prekine sa pobunom.

Istovremeno, operativni deo Jedinice borbenim vozilima i naoružanim ljudstvom u dva navrata je blokirao autoput.

Prvi put je to učinjeno 10. novembra na autoputu Novi Sad-Subotica u blizini Vrbasa, a drugi put 12. novembra blokadom autoputa kroz Beograd kod Sava centra.

Na taj način je, kako se navodi u optužnici, vrlo jasno iskazana spremnost Jedinice za primenu nasilja ukoliko se ne prihvate njeni ultimativni zahtevi za smenu ministra policije Dušana Mihajlovića, načelnika resora DB-a Gorana Petrovića i njegovog zamenika Zorana Mijatovića.

Takvim postupanjem Jedinice, bili su neposredno ugroženi bezbednost i ustavni poredak zemlje, navodi se u optužnici.

Krivična prijava protiv tadašnjeg predsednika SRJ Vojsilava Koštunice i načelnika Vojno-bezbednosne agencije Ace Tomića je odbačena, pošto u toku istrage nije utvrđeno da je bilo ko, osim optuženih, učestvovao u toj pobuni.

Legija: Penziju dajem Fondu za decu poginulih kolega Bivši komandat Jedinice za specijalne operacije (JSO) Milorad Ulemek rekao je u Specijalnom sudu, na početku suđenja zbog pobune te jedinice 2001. godine, da je po zanimanju penzioner i da je svoju penziju preusmerio u Fond za decu poginulih pripadnika MUP-a.

Prilikom iznošenja ličnih podataka, Ulemek nije želeo da iznese iznos penzije, kao ni druge lične podatke, navodeći da je sve isto kao pre.

Nakon uzimanja ličnih podataka od svih osam optuženih suđenje je nastavljeno sa čitanjem optužnice.

Optuženi naveli da nisu krivi ili se nisu izjasniliBivši komadant Jedinice za specijalne operacije (JSO) Milorad Ulemek nije danas želeo da se pred Specijalnim sudom izjašnjava o krivici za organizovanje oružane pobune "crvenih beretki" u novembru 2001. godine.

Njegov naslednik na čelu JSO Dušan Maričić kazao je sudu da je razumeo optužbu ali da želi da se izjasni nakon što budu saslušani svedoci.

Optuženi Zvezdan Jovanović je naveo da je "zadržao pravo da se kasnije izjasni o krivici". Optuženi Dragoslav Krsmanović, Dragiša Radić i Vladimir Potić izjasnili su se da nisu krivi, dok je optuženi Mićo Petraković kazao sudu da je jezički razumeo optužnicu, ali da je ona logički za njega još zagonetka.

Optuženi Veselin Lečić rekao je da ne priznaje krivicu ali da ne razume kako blokiranje saobraćaja može da ugrozi bezbednost zemlje, Vladu i ustavni poredak.

Beta

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja