Slušaj vest

Nenad Mladenović (37) iz Niša, jedan od 11 niških programera koga je tražila država Teksas u Sjedinjenim Američkim Državama zbog digitalne prevare od 70 miliona evra, saopštio je danas u podne da je potpuno slobodan čovek!

On je na video konferenciji na društvenim mrežama rekao da je dobio dokaz da se protiv njega ne vodi nikakav postupak i da je naloženo da mu se napokon vrati pasoš.

- Svrstan sam u tu grupu ljudi potpuno nepravedno i evo posle nekoliko godina dokazivanja da nisam kriv, to sam i uspeo. U tom prvom naletu sam odmah uhapšen i godinu dana sam odležao u ekstradicionom pritvoru. Nakon toga sam pušten i oduzet mi je pasoš, ali potraga za svim tim ljudima iz Niša i iz drugih država je nastavljena. Praktično da objasnim, ja sam bio uhapšen jer su u mojoj firmi otvoreni nalozi preko kojih su išle te, kasnije će se ispostaviti, malverzacije. Moja firma "Hosting baj" se time i bavi tako da sam imao na hiljade naloga. Ne mogu da vodim račun o svakom. Nakon toga sledi agonija i ja napokon saznajem da su 28.11. prošle godine sve moje žalbe usvojene, a 27. marta ove godine dobijam i papir sa pečatom suda da sam slobodan čovek, da se protiv mene ne vodi nikakav postupak i da je naloženo vraćanje pasoša. To je za mene i moje prijatelje izuzetno lepa vest - rekao je u svom uživo prenosu na Jutjubu.

Nenad Mladenović.jpg
Foto: Printscreen

On je ispričao da vodi spor sa svom biološkom majkom za koju sumnja da je umešana u tu milionsku prevaru.

- Hvala svima koji su me podržali, svima koji su znali da nisam kriv. Teško se živelo svih ovih godina, pomogli su mi prijatelji, rođaci i to neću nikada da zabopravim. Moram da priznam da sam i neke ljude iz policije obradovao kada sam im odneo papir na uvid da sam apsolutno slobodan čovek - rekao je Mladenović.

On je naveo da će po dobijanju pasoša verovatno otići u inostranstvo gde će se baviti bezbednošću u digitalnim sistemima.

Istraga FBI stigla do Srbije

Podsetimo, u istragu o ovim malverzacijama umešao se i američki Federalni istražni biro (FBI), koji je označio 11 članova grupe iz Niša jer su otvorili 16 platformi na kojima su nudili investicije. Ta grupa je prodavala jeftinije bitkoine. Predstavljali su se kao programeri koji imaju ispostave svuda na svetu i da njihovo "rudarenje" donosi brzi i veliki profit. Nakon toga su gasili platforme, a novac je nestajao. Pošto je najveći deo ulagača iz Teksasa, osumnjičene traže SAD da bi im se tamo sudilo jer su navodno sredstva "prelivali" na svoje račune. Svih jedanaestoro su se žalili Sudu za ljudska prava u Strazburu, koji je naložio da se mera neizručenja odloži za 29. septembar, do kada bi država Srbija trebalo da odgovori na neka pitanja. Kao kolovođe ove prevare su označene dve osobe od kojih je jedna umrla dok je muškarac u bekstvu.