MALI RADENKO UMRO U MUKAMA: Mališana ubila gasna gangrena
Foto: Zoran Šaponjić, Privatna Arhiva

Lozničani i dalje u šoku

MALI RADENKO UMRO U MUKAMA: Mališana ubila gasna gangrena

Crna Hronika -

LOZNICA - Ništa, nažalost, neće vratiti prerano izgubljeni život malog Radenka Nikodinovića (8), koji je posle samo šest dana lečenja umro zbog preloma ruke.

Najnoviji podaci iz njegove medicinske dokumentacije pokazuju da je dete dobilo gasnu gangrenu.Da ne bi stradala ostala deca i pacijenti u Srbiji, juče su stručnjaci koje je ministar zdravlja Zlatibor Lončar odredio počeli kontrolu po srpskim bolnicama.

- U medicinskoj dokumentaciji navodi se da je pacijent imao je gasnu gangrenu i otvoreni prelom ruke. Istovremeno, juče ujutru su krenuli stručnjaci po srpskim bolnicama koji će kontrolisati rad svojih kolega i moraće da do 20. oktobra daju svoje zaključke ministru Lončaru.

Foto: Zoran Šaponjić
Foto: Zoran Šaponjić

Takođe, dužnost v. d. direktora u Opštoj bolnici u Loznici preuzeo je dr Zoran Kovačević i tamo se stanje polako smiruje. Da li će dr Dobrivoje Bojanić, ortoped koji je lečio to dete, biti priveden, to se ne zna, jer je to na pravosudnim organima - kaže za list izvor blizak Ministarstvu zdravlja i dodaje da je Lekarska komora Srbije (LKS) do sada već trebala da pokrene postupak pred Sudom časti u vezi sa načinom lečenja preminulog pacijenta.Milan Dinić, predsednik LKS, kaže da je na osnovu dopisa Inspekcijske službe Ministarstva zdravlja, kao i navoda iz medija pokrenut postupak utvrđivanja profesionalne odgovornosti dr Dobrivoja Bojanića pred Sudom časti u Kragujevcu.

Prof. dr Žarko Ranković, infektolog, objašnjava da je gasna gangrena teško infektivno oboljenje koje izazivaju različiti tipovi klostridija.

- Odlikuje se karakterističnim lokalnim promenama zagađene rane, iz koje se širi neprijatan miris. On može da se oseća čak i ispod gipsa. Oboljenje izazivaju različiti sojevi bacila klostridija. To su anaerobni mikroorganizmi, odnosno, razmnožavaju se bez prisustva vazduha.Stvaraju spore, koje su otporne u spoljašnjoj sredini. U organizmu inficiranih osoba iz spora se razvijaju vegetativni oblici bakterija, koje produkuju različite toksine. Lokalno mogu da izazovu otok, crvenilo, bol, odumiranje tkiva i druge simptome, ali i sepsu. Smrtnost je vrlo visoka, koja i pored preduzetog intenzivnog lečenja iznosi od 40 do 80 procenata. Inače, spore klostridija nalaze se u digestivnom sistemu različitih životinja, odakle dospevaju u spoljašnju sredinu i zagađuju zemljište. Bliski „srodnici” klostridija koje izazivaju gasnu gangrenu su i one koje su odgovorne za pojavu isto tako teške bolesti - tetanusa - objasnio je taj stručnjak.

Foto: Kurir/Privatna arhiva
Foto: Kurir/Privatna arhiva

Kontrole po bolnicama

U KC Kragujevac već je izabrano 20 lekara koji će od subote početi da obilaze bolnice u Kraljevu, Kruševcu, Užicu, Čačku, Paraćinu, Ćupriji i Jagodini. Kako je za „Alo!” izjavio Predrag Sazdanović, direktor tog kliničkog centra, kontrolisaće se sve, od dokumentacije pacijenata, preko pregleda, broja i razloga transfera bolesnika u druge ustanove, a kontrolori će ići i u vizite ljudima koji se leče - naveo je on.Kako saznajemo u KC Kragujevac, pojave neadekvatnog lečenja i pacijenata koji stužu u teškom stanju nisu retkost, a među najpoznatijima je slučaj trudnice koja je dovezena iz Novog Pazara sa mrtvim plodom u stomaku.Kako list saznaje, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja dr Meho Mahmutović i direktor KC Niš prof. dr Zoran Radovanović održali su hitan sastanak sa direktorima zdravstvenih ustanova iz 10 gradova sa juga Srbije. Formirane su stručne komisije, čiji će zadatak biti da u naredna tri dana bez najave izvrše stručnu kontrolu u bolnicama.

Doktor ni saučešće nije izjavio

Dan nakon što su sahranili sina Radenka, njegove roditelje ne napušta osećaj ogorčenosti zbog ponašanja dr Bojanića, kog smatraju krivim za nestručno lečenje i nesreću koja ih je snašla. Kako kažu, ni saučešće im nije izjavio. Poslednji put su ga videli u petak, 7. oktobra, u Institutu za majku i dete, dan pre nego što im je sin umro.- Razočarani smo jer dr Bojanić nije poslao ni telegram saučešća ako već nije mogao da nas pozove. To bi bilo ljudski, ali nam se nije javljao, iako je na dan sahrane bio u Loznici, kako smo čuli, da bi dao izjavu u policiji - priča Milan.

Na sahrani nesrećnog dečaka u bolnoj tišini ispred kuće Nikodinovića samo su se mogli čuti komentari osude lekara, jer i pored evidentne greške, nije smogao snage da sam skine beli mantil.- Da sam na njegovom mestu, sam bih okačio beli mantil o klin i prestao da se bavim tim poslom - čulo se od komšija.

(Alo)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track