FEDERACIJA BiH: Treba nam pomoć, hiljade leševa životinja pluta i trune u vodi
Foto: Printscreen BN TV

Pred epidemijom

FEDERACIJA BiH: Treba nam pomoć, hiljade leševa životinja pluta i trune u vodi

Planeta -
Životinjski leševi se moraju zbrinuti najkasnije 72 sata od trenutka uginuća, jer u protivnom preti izbijanje zaraza; Srbija već ponudila pomoć

SARAJEVO - U poplavljenim područjima BiH na hiljade leševa uginulih životinja pluta, preti opasnost od zaraza ukoliko hitno ne budu uklonjeni, pa je predsednik Federacije BiH Živko Budimir zatražio dodatnu pomoć iz Hrvatske.

"Može se dogoditi epidemiološka katastrofa ukoliko dođe do raspadanja tela uginulih životinja. To bi moglo izazvati velike probleme ikontaminirati objekte i zemljište", kazao je Budimir lokalnim medijima u BiH istakavši da u zemlji nema dovoljno specijalizovanih timova koji bi sami obavili taj posao.

Živko budimir: Ako tela uginulih životinja ne budu ulonjena, preti nam zaraza Foto APjanje zaraze Foto AP
Živko budimir: Ako tela uginulih životinja ne budu ulonjena, preti nam zaraza Foto APjanje zaraze Foto AP

Budimir je, posle konsultacija s osiječko-baranjskim županom Vladimirom Šišljagićem, predložio da se angažuju svi raspoloživi motorni čamci i druga plovila da bi se životinjski leševi uklonili iz vode i tako sprečila mogućnost izbijanja zaraza. Njegov zahtev prosleđen je na razmatranje hrvatskim vlastima, potvrđeno je agenciji Hina u hrvatskoj ambasadi u Sarajevu.

Kako se procenjuje, na hiljade životinjskih leševa pluta poplavljenimpodručjima bosanske Posavine. Samo u opštini Domaljevac pluta oko pet hiljada leševa krupne stoke i peradi od kojih je oko dve hiljade uz put između Bosanskog Šamca i Orašja.

Prizor iz Šamca Foto Fonet/AP
Prizor iz Šamca Foto Fonet/AP

Veterinarski stručnjaci u BiH juče su upozorili da je preostalo vrlo malo vremena za uklanjanje leševa životinja uginulih u poplavama. Prema rečima Jamina Ferizovića, predsednika Veterinarske komore FBiH, životinjski leševi se moraju zbrinuti najkasnije 72 sata od trenutka uginuća, jer u protivnom preti izbijanje zaraza.

U FBiH imaju samo dve mobilne spalionice manjeg kapaciteta u kojimaje ta trupla moguće uništititi pa veterinarski stručnjaci sugerišu kopanje dubokih jama u kojima bi se leševi spaljivali.

Deo životinjskih leševa trebalo bi da bude neškodljivo spaljen uHrvatskoj i Srbiji koje su već ponudile takvu vrstu pomoći. Uz uklanjanje uginulih životinja, u BiH veterinari upozoravaju i na nužno vakcinisanje preživele stoke da bi se sprečila zaraza antraksom.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track