(VIDEO) BIĆE KAO NOV: Titov Galeb ide u koncesiju za 10,3 miliona evra
Foto: Printscreen Yt

Konkurs

(VIDEO) BIĆE KAO NOV: Titov Galeb ide u koncesiju za 10,3 miliona evra

Planeta -
24. mart 2015. godine je zadnji rok za dostavljanje ponuda za koncesiju za doživotnu ploveću rezidenciju Josipa Broza Tita

ZAGREB - Gradska uprava Rijeke otvorila je konkurs za davanje u koncesiju nekadašnjeg Titovog broda Galeb koji je zaštićen kao kulturno dobro Republike Hrvatske.

Foto: Printscreen YouTube
Foto: Printscreen YouTube

Procenjena ukupna vrednost koncesije broda na 30 godina je 10,3 miliona evra, navodi se u saopštenju objavljenom na internet stranicama riječke Gradske uprave. Koncesionar na brodu treba da osigura muzejski prostor površine 507,10 kvadrata, hotelski i hostelski smeštaj, rekreacijski i kongresni centar, restoran i bar. Sve radove na uređenju broda mora da osigura koncesionar, bez mogućnost da traži povrat uloženog novca.

I unutrašnjost zahteva obnavljanje (Foto: Printscreen YouTube)
I unutrašnjost zahteva obnavljanje (Foto: Printscreen YouTube)

Nekadašnji Titov brod biće smešten na Riječkom lukobranu, a krajni rok za dostavu ponuda za koncesiju je 24. mart 2015.

Brod Galeb je 2006. godine proglašen kulturnim dobrom, a od 2011. godine stavljen je pod trajnu zaštitu. Izgrađen je u Italiji 1936. godine za prevoz tropskog voća. U Drugom svetskom ratu prenamenjen je u ratni brod, a bio je i potopljen. Izvučen je iz mora 1948. godine, a četiri godine kasnije rekontruisan je u školski brod Jugoslovenske ratne mornarice. Od 1953. do 1979. godine bio je ploveća rezidencija doživotnog predsednika SFRJ Jugoslavije Josipa Broza Tita, koji je njime putovao 14 puta i posetio 18 država.

Kad je počeo rat u Hrvatskoj, "Galeb" je dotegljen u Crnu Goru. Tadašnji vlasnici, vlasti Srbije i Crne Gore, brod su 2001. godine prodale kompaniji Plasid si (Placid Sea). Brod je dotegljen u brodogradilište "Viktor Lenac" u Rijeci. Hrvatska je vlasnika broda zvanično nekoliko puta upozorila da je brod u vrlo lošem stanju i da može da potone, i da je potrebno obnoviti ga. Pošto vlasnik nije reagovao, Gradska uprava Rijeke je na predlog Ministarstva kulture izdvojila oko 68.000 evra za finansiranje popravki i saniranje oštećenja. Pošto dotadašnji vlasnik nije platio ni višegodišnje troškove čuvanja broda, brod je na kraju 2009, na osnovu prava prvootkupa, kupio Grad Rijeka.

http://www.youtube.com/watch?v=jIG0gBEitHA

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track