IMA GA U IZOBILJU, A NIKO GA NE SHVATA OZBILJNO : Ovo je najvredniji resurs, a nije voda ni nafta!
Foto: Thinkstock

Odražava se i na ekologiju

IMA GA U IZOBILJU, A NIKO GA NE SHVATA OZBILJNO : Ovo je najvredniji resurs, a nije voda ni nafta!

Planeta -

Posle vode i nafte pojavio se prirodni resurs koji je toliko vredan da bi se oko njega mogli voditi i ratovi.

Pesak je nešto što uzimamo zdravo za gotovo i čega ima u izobilju. Ipak, potražnja za ovim resursom je tolika da je već stvoreno crno tržište. "Peščana" mafija je tako odgovorna za eroziju zemljišta u Jamajki, a sigurno ćete biti iznenađeni kad čujete da nalazišta peska čuvaju naoružani ljudi.

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia

Kao građevinski materijal pesak je prošao test vremena, jer se koristi još od starog Egipta 3.500 godine pre nove ere. Danas se koristi za mnogo toga - od standardnih građevina i bazena, do ekrana mobilnih telefona i paste za zube.

Otkako je došlo do svetskog buma u građevinarstvu, ali i novim tehnologijama koje se koriste prilikom bušenja nafte, potražnja za peskom je naglo porasla. 2014. godine proizvodnja je iznosila 196 miliona tona. Prošle godine tržište peska i šljunka u SAD-u bilo je 'teško' 8,7 milijardi dolara.

Posle vode ovo je najviše korišćeni prirodni materijal. Potražnja za peskom u svetu je neravnomerno raspoređena. Kina je potrošila u protekle četiri godine više peska nego SAD u poslednjem veku. Kina inače je peti najveći uvoznik peska na svetu. Čak su i Ujedinjeni Arapski Emirati, koji su okruženi pustinjama uvezli peska u vrednosti od 456 miliona dolara.

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia

Ipak, sve se to odražava na ekologiju. Naime, prema nekim proračunima, eksploatacija peska je dovela do erozije plaža u svetu i to gotovo 40 metara u periodu od 1968. do 2008. godine.

(B92)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track