(VIDEO) PRVI PUT POSLE NAPADA TALIBANA: Malala posetila rodni grad u Pakistanu
Foto: AP

SUSRET SA ROĐACIMA

(VIDEO) PRVI PUT POSLE NAPADA TALIBANA: Malala posetila rodni grad u Pakistanu

Planeta -

Dobitnica Nobelove nagrade za mir i aktivistkinja za prava žena Malala Jusafzai prvi put je sinoć posetila rodni grad Mingoru od kako su je talibani 2012. teško ranili zato što se zalagala za obrazovanje devojčica u Pakistanu.

Jusafzai (20) i njeni roditelji sleteli su vojnim helikopterom u pakistansku dolinu Svat, a u toj oblasti su zbog njenog dolaska bile primetne visoke bezbednosne mere.

foto: EPA

"Otišla sam iz Svata zatvorenih očiju, a sad se vraćam otvorenih očiju. Vrlo sam srećna. Moj san se ispunio", rekla je tokom posete školi za dečake Guli Bag.

"Mir se vratio u Svat zahvaljujući velikoj žrtvi mojih braće i sestara", dodala je.

Prema rečima njenog ujaka Mahomudula Hasana, Jusafzai je obišla svoju kuću i planirala je da se sretne sa rođacima i prijateljima. On je kazao da se Malala i njeni roditelji nisu bojali da obiđu Svat, mesto gde su je talibani teško ranili pred šest godina.

foto: EPA

"Zahvalni smo vladi i vojsci što su olakšali njenu posetu", naveo je Hasan.

Aktivistkinja je tražila dozvolu pakistanskih vlasti da obiđe grad Mingoru i selo Šangla u dolini Svat, gde je od novca fonda Malala izgrađena škola.

foto: Reuters

Malala je 2012. imala 14 godina, ali je već bila poznata po aktivizmu, kada su talibani ušli u školski autobus kojim se vozila, tražili je i pucali joj u glavu. Tom prilikom je povređeno još dvoje učenika, a ona je u kritičnom stanju prebačena u Ravalpindi, a zatim u Birmingem u Velikoj Britaniji.

Nobelovu nagradu za mir je dobila 2014, zajedno s indijskim aktivistom za dečja prava Kajlašom Satjartijem, a prilikom dodele je rekla da je "obrazovanje jedan od životnih blagoslova, i jedna od životnih potreba".

foto: Reuters

Govorila je i pred Ujedinjenim nacijama, i zadivila svet elokvencijom i posvećenošću promovisanju obrazovanja devojčica putem fondacije Malala, knjige, susretima s izbeglicama i drugim vrstama aktivizma.

U Pakistanu, međutim, neki je osuđuju kao glasnogovornika zapada, a neki navode da je napad na nju bio insceniran.

Kurir.rs/Beta

Foto: Reuters

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track