U ZNAK DOBRE VOLJE: Evo ko su Amerikanci koje je Kim oslobodio i zašto su robijali!
Foto: AP

PUŠTENI NA SLOBODU

U ZNAK DOBRE VOLJE: Evo ko su Amerikanci koje je Kim oslobodio i zašto su robijali!

Planeta -

Državni sekretar SAD Majk Pompeo napustio je Severnu Koreju sa trojicom američkih državljana, koji su oslobođeni iz pritvora u toj zemlji.

Oni su oslobođeni uoči predstojećeg susreta lidera SAD i Severne Koreje, Donalda Trampa i Kim Džong-una, a AP je objavio profile trojice Amerikanaca navodeći da su uhapšeni zbog navodnih "subverzivnih aktivnosti, špijunaže i drugih neprijateljskih akcija".

U pritvoru je najviše vremena proveo Kim Dong-čul, američki državljanin, rođen u Južnoj Koreji, koji je uhapšen 2. oktobra 2015. godine. Pre hapšenja, Kim (64) je vodio kompaniju u Specijalnoj ekonomskoj zoni Rason na severoistoku Severne Koreje, navode severnokorejski državni mediji.

On je osuđen na 10 godina zatvora i prinudni rad u aprilu 2016. godine zbog navodne subverzije društvenog sistema Severne Koreje i špijunaže. Pre nego što mu je izrečena kazna, bivši građanin Virdžinije javno se izvinio za klevetu protiv severnokorejskog rukovostva, prikupljanje i prosleđivanje poverljivih informacija Južnoj Koreji i pridruživanje prljavoj kampanji protiv stanja ljudskih prava u Severnoj Koreji. U aprilu 2017. godine na aerodromu u Pjongjangu uhapšen je i Toni Kim, koji je poznat i po svom korejskom imenu Kim Sang-duk, zbog, kako je navela severnokorejska novinska agencija KCNA, počinjenih "krivičnih neprijateljskih dela u cilju prevrata" u Severnoj Koreji. KCNA, međutim, nije navela kakva je tačno krivična dela Kim navodno počinjeno.

Predavao je knjigovodstvo na Univerzitetu nauke i tehnologije u Pjongjangu, jedinom univerzitetu u Severnoj Koreji koji se finansira iz privatnih sredstava. Univerzitet je negirao da njegovo zadržavanje u pritvoru ima ikakve veze s njegovim radom u toj ustanovi. Kim je prethodno je predavao korejski jezik na jednom univerzitetu u kineskom gradu Janđi. Poslednji je, 6. maja 2017, uhapšen Kim Hak-song, koji je radio na razvoju poljoprivrede na eksperimentanoj farmi, kojom je rukovodio Univerzitet auke i tehonologije u Pjongjangu.

Prema navodima KCNA, on je uhapšen zbog angažovanja u neprijateljskim akcijama protiv Severne Koreje, ali nije precizirano o kakvim akcijama je reč. KCNA, takođe, ne navodi da li je njegov slučaj povezan s slučajem Tonija Kima. Univerzitet je, takođe, naveo da zadržavanje u pritvoru Kim Hak Songa nije povezano s njegovim radom u toj ustanovi. AP napominje da nije poznato da li su Toni Kim i Kim Hak-song zvanično osuđeni.

Kurir.rs/ Tanjug

Foto: AP

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track