SPREMA SE ČEGZIT? Češki desničari traže referendum o napuštanju EU u zamenu za učešće u Babišovoj vladi
Foto: Hana Bartošová / Česká ilustrační fotografie / Profimedia

neće u eu, nato

SPREMA SE ČEGZIT? Češki desničari traže referendum o napuštanju EU u zamenu za učešće u Babišovoj vladi

Planeta -

Češka desničarska SPD stranka, koja bi mogla da ima bitnu ulogu prilikom formiranja nove vlade, mogla bi da traži referendum o napuštanju EU.

Stranka premijera Andreja Babiša ANO najverovatnije će osvojiti većinu glasova 8. i 9. oktobra ali to možda neće biti dovoljno jer njeni trenutni koalicioni partneri u anketama slabo stoje, ispod praga od 5 posto.

Dve glavne opozicione grupe ne žele u vladu sa Babišom koga optužuju za sukob interesa, jer ima poslovnu imperiju. To znači da bi SPD Tomia Okamure, koja se protivi članstvu u NATO i Evropskoj uniji, mogla da uskoči kao koalicioni partner - opcija koju Babiš ne isključuje. Ispitivanja javnog mnjenja pokazuju da SPD (Sloboda i direktna demokratija) ima podršku 10 posto birača.

Okamura je, prenosi portal Prag morning, rekao da bi obećanje da će se usvojiti zakon o referendumu - što trenutno nije moguće - biti njegova cena. Ako se takav zakon uvede, građanima će biti omogućeno da pokrenu peticiju za glasanje o izlasku iz EU.

"Jedan od osnovnih uslova je da vladin manifest uključi zakon o referendumu, uključujući mogućnost referenduma o izlasku iz EU ili potencijalno NATO-a", rekao je Okamura novinarima nakon sastanka sa predsednikom Milošem Zemanom koji će biti moderator post-izbornih pregovora o vladi i koji će postaviti premijera.

SPD se već godinama zalaže za napuštanje EU i referendum o tom pitanju. Prema najnovijem istraživanju, 66 odsto Čeha je za ostanak u Uniji, dok 28 odsto smatra da bi trebalo da je napusti.

Dosadašnji pokušaji da se održi referendum "zaglavili su" u parlamentu, a Okamurin potez mogao bi da ponovo pokrene to pitanje.

Vlada Andreja Babiša protivi se zakonu o referendumu koji bi omogućio izjašnjavanje o brojnim pitanjima, poput članstva u EU, a bilo kakav predlog o referendumima treba da ima dvotrećinsku većinu u oba doma parlamenta, što je teško ostvarivo budući da pro-EU opozicija kontroliše gornji dom, Senat.

Kurir.rs

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track