SASVIM OBIČAN DAN U VORONJEŽU Pancir S-1 u borbenom režimu pored škole! Vežba ili nešto drugo?! VIDEO
Foto: Printscreen/Twitter

Kriza na istoku evrope

SASVIM OBIČAN DAN U VORONJEŽU Pancir S-1 u borbenom režimu pored škole! Vežba ili nešto drugo?! VIDEO

Planeta -

u

Gusto je ovih dana na granici Rusije i Ukrajine, kao i u celoj Belorusiji gde je u toku vojna vežba dve vojske. Dok ceo Zapad priča o ruskoj invaziji na Ukrajinu, proigrava planove mogućeg nastupanja, histerično se prate snimci komercijalnih satelita koliko je samohodnih haubica i tenkova parkirano, a koliko iskandera se nalazi u šumi. Iz Voronježa nam stiže jedna zanimljiv snimak.

Naime, nepoznati žitelj tog mesta blizu granice sa Ukrajinom načinio je jedan neobičan snimak, pred jednom od škola u tom ruskom gradu.

Naime, nedaleko do školske zgrade i igrališta postavljen je jedan hibridni PVO sistem "Pancir S-1" koji sudeći po snimku nalazio se u borbenom režimu rada, gde su topovi ovog sistema bili podignuti i spremni za delovanje.

Da li je u pitanju bila vežba ili su uočeni pokreti ukrajinskih izviđačkih dronova ili je u pitanju zaseda od potencijalnog ugrožavanja ili napada dronovima je za sad nepoznato i podložno samo nagađanju.

Pancir S-1" hibridni čuvar neba

„Pancir S-1", razvijan sredinom devedesetih godina 20. veka, konstruisan je u Instrumentalnom konstrukcijskom birou iz Tule, a izrađen je u Uljanovskoj tehničkoj radionici. Namenjen je za zaštitu nepokretnih, strategijsko industrijskih i vojnih objekata od oružja visoke preciznosti. Zadatak mu je i ojačanje sistema PVO na malim visinama.

„Pancir S1" je kombinovani hibridno-artiljerijski sistem, koji u sebi objedinjuje vođene rakete 57E6, automatske topove tipa 2A72 i sistem za otkrivanje i pokazivanje ciljeva i upravljanje vatrom.

„Pancir S1" deluje u okviru baterije (šest vozila). „Pancir" ima mogućnost samostalnog otkrivanja, praćenja ciljeva, upravljanja naoružanjem i gađanja ciljeva. Na oruđu se nalaze i oprema za navigaciju, komunikaciju, smeštaj i zaštitu posade, kao i izvori napajanja. Od otkrivanja cilja do otvaranja vatre potrebno mu je pet-šest sekundi. Može efikasno da dejstvuje protiv ciljeva maksimalne brzine do 700 m/s. Integrisano artiljerijsko raketno naoružanje omogućava „panciru" delovanje do horizontalne daljine od 18 km i do visine od 10 km.

Kurir.rs/A.M.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track