KOLIKO SANKCIJE ZAPADA MOSKVI IMAJU SMISLA? Amerikanci uvode ekonomski embargo, ali se Rusi okreću Kini
Foto: Artinun Prekmoung / Panthermedia / Profimedia

analiza rojtersa

KOLIKO SANKCIJE ZAPADA MOSKVI IMAJU SMISLA? Amerikanci uvode ekonomski embargo, ali se Rusi okreću Kini

Planeta -

Sjedinjene Države najavile su da će uvesti širi spektar sankcija protiv Rusije ako eskalira sukob u Ukrajini, uskraćujući ključnim ruskim finansijskim institucijama i kompanijama pristup transakcijama u američkim dolarima i globalnim tržištima za trgovinu, izvoz energije i finansiranje.

Ali, piše Rojters, Sjedinjene Države i njihovi saveznici nikada ranije nisu pokušali da odseku ekonomiju vrednu 1,5 biliona dolara iz globalne trgovine, i nejasno je koliki pritisak čak i ujedinjene zapadne sankcije mogu da izvrše na Moskvu.

Pregled trgovinskih podataka Svetske banke i Ujedinjenih nacija pokazuje da je Kina postala najveća izvozna destinacija Rusije, otkako su 2014. godine uvedene manje sankcije nakon što je Rusija pripojila ukrajinski Krim.

Nove sankcije bi mogle da podstaknu Rusiju daprodubi svoje trgovinske veze sa Pekingom koje nisu denominirane u dolarima u pokušaju da zaobiđe ograničenja, kaže Hari Brodman, bivši američki trgovinski pregovarač i zvaničnik Svetske banke sa iskustvom rada sa Kinom i Rusijom.

"Problem sa sankcijama, posebno u vezi sa proizvođačem nafte, kao što je Rusija, biće curenje u sistemu“, rekao je Broadman. "Kina može da kažei: Kupovaćemo naftu na otvorenom tržištu i ako je ruska nafta, neka bude".

Prema izvršnoj naredbi koju je u ponedeljak potpisao predsednik SAD Džo Bajden, bilo koja institucija u ruskom sektoru finansijskih usluga je meta daljih sankcija, saopštila je Bela kuća, napominjući da se više od 80 odsto ruskih dnevnih deviznih transakcija i polovina njene trgovine obavlja u dolara.

Bajden je, najavljujući u utorak inicijalni niz sankcija za kažnjavanje Rusije zbog slanja trupa u dva separatistička regiona u istočnoj Ukrajini, rekao da će "preduzeti snažne mere kako bi se osiguralo da bol naših sankcija bude usmeren na rusku ekonomiju, a ne na našu".

To je možda lakše reći nego učiniti, jer je Rusija među najvećim svetskim izvoznicima nafte, prirodnog gasa, bakra, aluminijuma, paladijuma i drugih važnih roba. Cene nafte su u utorak dostigle nove maksimume koji nisu viđeni od 2014.

Rusija je 2020. godine činila 1,9% svetske trgovine, što je pad sa 2,8% u 2013, prema podacima Svetske banke. Ruski BDP u 2020. godini je 11. na globalnom nivou, između Brazila i Južne Koreje.

Pregled podataka o ruskoj trgovini u bazi podataka Svetske banke za svetsku međunarodnu trgovinu pokazuje da je zavisnost Rusije od trgovine opala u poslednjih 20 godina.

Ruske izvozne destinacije su se takođe promenile. Holandija je pre deceniju bila najveća izvozna destinacija, zbog trgovine naftom, ali ju je u toj ulozi zamenila Kina. Kupovina Nemačke i Britanije od Rusije uglavnom je stabilna, dok je uvoz iz Belorusije porastao.

Kina je i dalje najveći uvoznik u Rusiji, sa mobilnim telefonima, računarima, telekomunikacionom opremom, igračkama, tekstilom, odećom i delovima elektronike. Udeo Pekinga u ruskom uvozu je porastao od 2014. godine, dok je udeo iz Nemačke značajno opao. Izvoz Ukrajine u Kinu je značajno opao tokom protekle decenije, dok su se isporuke iz Belorusije malo promenile.

Prema podacima Svetske banke, najveći izvoz Ukrajine u Rusiju u 2020. bili su aluminijum oksid, železnička oprema, ugalj, čelik i uranijum.

Kurir.rs

Bonus video:

00:45

Bajden: Ne želimo rat sa Rusijom, ali će SAD braniti svaki deo NATO teritorije

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track