OVO JE DRUGI NAJBOGATIJI ČOVEK NA SVETU ZA KOGA NIKO NIJE ČUO: Napustio je školu i preživeo otmicu a evo kako je pretekao Bezosa
Foto: EPA/Divyakant Solanki

najbogatiji čovek azije

OVO JE DRUGI NAJBOGATIJI ČOVEK NA SVETU ZA KOGA NIKO NIJE ČUO: Napustio je školu i preživeo otmicu a evo kako je pretekao Bezosa

Planeta -

Indijski milijarder Gautam Adani, koji se velikom brzinom penje na lestvici najbogatijih ljudi sveta, pretekao je Džefa Bezosa, koji je do sada bio drugi najbogatiji čovek na svetu.

Adaniju je bilo potrebno samo 10 meseci da sa 14. na listi stigne na drugo mesto sa bogatstvom od 146,9 milijardi dolara. Prvi na Blumbergovoj listi je i dalje Ilon Mask koji je "težak" 260 milijardi dolara.

Ovo je prvi put da je neko iz Azije ovo visoko istakao u najvišim ešalonima indeksa bogatstva, kojim dominiraju američki tehnološki preduzetnici, piše CNN.

Adanijevo bogatstvo od 146,9 milijardi dolara, koje je uglavnom vezano za vlasništvo njegovog velikog konglomerata Adani Group, i dalje je daleko iza Maskovih 260 milijardi dolara. Grupa upravlja nizom poslova uključujući luke i ugalj koji su napredovali poslednjih godina.

Adani (60), koji je inače najbogatija osoba u Aziji, je napustio koledž da bi okušao sreću u industriji dijamanata u Mumbaju ranih 1980ih pre nego što se okrenuo uglju i lukama.

Njegov konglomerat se od tada proširio na sve, od aerodroma do centara podataka, cementa, medija i zelene energije, fokusirajući se na oblasti za koje premijer Narendra Modi smatra da su ključne za postizanje dugoročnih ekonomskih ciljeva Indije.

Najveći operateri luka i aerodroma u privatnom sektoru u zemlji, distributer gradskog gasa i rudnici uglja su svi deo Adanijevog carstva, koje takođe ima za cilj da postane najveći svetski proizvođač obnovljive energije. Prošle godine se obavezao da će uložiti 70 milijardi dolara u zelenu energiju, što je zaokret koji su neki kritikovali kao "zeleno pranje" s obzirom na to da veliki deo prihoda grupe još uvek dolazi od fosilnih goriva.

Brza ekspanzija Adanijevog konglomerata podstakla je interesovanje analitičara i povećala već postojeće brige oko neprozirnih struktura akcionara. Neke kompanije Adani grupe trgovale su sa 700 puta većom zaradom, daleko nadmašujući kompanije poput Tesle i Amazona, čije su procene bile bliže 100 puta.

Adani je navodno dva puta bio u situaciji da mu je ugrožena bezbednost. Preživeo je otmicu 1997. i teroristički napad 2008. godine. Godine 1997. otet je pod pretnjom oružjem za otkup od 1,5 miliona dolara pre nego što je pušten na slobodu, navodi indijska publikacija Tajms nau.

Milijarder je uglavnom bio uzdržan na pitanja o incidentu, ali je za Fajnenšel tajms 2013. rekao da je otmica bila jedan od "dva ili tri veoma nesrećna incidenta” u njegovom životu.

Kasnije je Adani večerao u restoranu u hotelu Taj Mahal Palas kada su teroristi zauzeli restoran u sklopu šireg niza terorističkih napada u Mumbaiju 2008. Pobegao je tek kada su vojnici upali u zgradu.

Inače, Adanijev uspon poklapa se sa tehnološkom "rasprodajom" koja je od januara žestoko pogodila Bezosa, navodi Blumberg. Osnivač Amazona je ranije bio na prvom mestu na listi, ali je njegovo bogatstvo bilo načeto nakon razvoda 2019. Veliki deo njegovog bogatstva je vezan za akcije Amazona čije akcije padaju, što je Bezosa koštalo 45 milijardi dolara.

Sa druge strane, deonice Adanijevih kompanije skočile su više od 1000 posto od juna 2020. odražavajući tako optimizam investitora u snagu njegovog konglomerata u oblastima poput infrastrukture i obnovljive energije.

Kurir.rs

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track