VARUFAKIS PREDVIĐA SUMRAK EVROPE: Kolaps EU siguran, Uniji sledi DEINDUSTRIJALIZACIJA dok raste mogućnost rata KINE I SAD
Bivši grčki ministar finansija Janis Varufakis je u intervjuu nemačkom televizijskom kanalu NTV naslikao sumornu sliku stvarnosti: nemački poslovni model je propao zbog trenutne energetske krize, a ekonomski kolaps Evropske unije je neizbežan.
„Postoje velike promene: nemački ekonomski model je propao. Nemački model se zasnivao na jeftinoj energiji iz Rusije, prodaji robe Kini i niskim platama u Nemačkoj, istakao je grčki bivši ministar.
„Ali trenutna situacija izgleda ovako: inflacija ne dozvoljava smanjenje plata, gas je poskupeo, a Kina nestaje kao tržište za Nemačku zbog novog hladnog rata između Kine i Sjedinjenih Država, koji raspiruje Bajdenova administracija”.
Sa Varufakisove tačke gledišta, jedna stvar je ostala nepromenjena: stalna želja nemačke vlade, kako sadašnje tako i iz prošlosti, da deluje jednostrano i time podrži finansijsku strategiju u kojoj izvoz preovladava nad uvozom – „neomerkantilizam u svojoj srži“.
S druge strane, Nemačka odbija da dozvoli ostalim zemljama evrozone da se ponašaju na sličan način i primenjuju ekvivalentne mere, naglasio je bivši grčki ministar finansija.
„Drugim rečima, Nemačka ignoriše jednake uslove u okviru Evropske unije “, objasnio je on.
Što se tiče paketa pomoći od 200 milijardi evra koji je Nemačka odlučila da obezbedi, Varufakis dobro razume zašto je zemlja zbog toga kritikovana u EU:
„To je dvostruki standard“.
Nemačka insistira na jedinstvenom tržištu i navodno jednakim uslovima, ali u isto vreme traži državnu pomoć za svoju industriju i potrošače. Istovremeno, ostale zemlje EU ne mogu da uvedu takvu pomoć države zbog finansijskih pravila koja važe za sve osim za Nemačku.
Navodeći da razume argumente Olafa Šolca u sporu o ograničenju cene gasa u celoj EU, Varufakis je naglasio:
„Ovo još jednom pokazuje da Šolc jednostavno nije u stanju da razvije zajedničku evropsku političku liniju. Inače bi shvatio da EU može zajednički da kupuje gas, koristeći svoju ogromnu monopolsku moć nad potražnjom. Tada ne bi bilo problema sa isporukom. Naravno, ako neko jednostavno nametne gornju granicu cena bez korišćenja kolektivne kupovne moći EU, onda je Šolc u pravu. Dakle, Šolc izvodi prave zaključke, ali onda vodi pogrešnu politiku.
Takođe, bivši grčki ministar finansija dao je lošu ocenu celoj Evropi:
„Problem sa Evropskom unijom je što Evropska unija ne postoji. Prema njegovim rečima, postoji samo ime, a ne prava zajednica država. Kada su u pitanju izbeglice ili migranti, svako radi drugačije. I kada je u pitanju benzin. Isto važi i za prelazak na „zelene” tehnologije. U bankarskom sektoru Evropa još uvek nema opštu garanciju depozita, a nema ni evroobveznica. Nedostaje sve što bi Evropsku uniju moglo učiniti stvarnom. I, naravno, to postaje još očiglednije tokom krize “, rekao je političar u intervjuu za NTV.
Na pitanje da li bi EU mogla da preživi ovu energetsku krizu, Varufakis je otvoreno odgovorio: „Neuspeh je zagarantovan“.
Istovremeno je objasnio zašto je takvog mišljenja:
„Već vidimo brzu deindustrijalizaciju u Evropi. Kompanije iz EU plaćaju deset puta više za gas od svojih konkurenata u SAD ili Kini. Proizvodnja je već prekinuta, a vrlo brzo ćemo videti fabrike koje traže nove lokacije u SAD ili drugim zemljama. EU je u dubokoj krizi“.
Prema njegovim rečima, to se možda neće manifestovati ove zime, već sledeće. Tokom leta skladišta gasa su bila popunjena, ali sledećeg leta to će biti moguće samo po mnogo većoj ceni.
Varufakis je takođe podsetio da se najmanje trećina nemačkog poslovnog modela zasniva na prodaji proizvoda Kini.
„Međutim, čini mi se da Berlin očigledno zatvara oči pred ovim – baš kao što je to uradio sa ruskim gasom. U ovom slučaju ignorišu novi hladni rat koji se razvija između SAD i Kine i jednostavno nastavljaju da žive kao i ranije“, rekao je.
Istovremeno, on je istakao da ovaj novi hladni rat između SAD i Kine smatra „katastrofalnim za ceo svet“. Po njegovom mišljenju, poslednje Bajdenove izjave, u stvari, vode svet na put nuklearne konfrontacije između SAD i Kine.
„I smatram da su Sjedinjene Države odgovorne za ovo “, rekao je bivši grčki ministar finansija.
Što se tiče Šolca i luke u Hamburgu, koju kancelar očigledno namerava da delimično prenese Kini, Varufakis smatra da ukoliko Šolc igra ulogu posrednika između Vašingtona, Pekinga i Berlina, a prodaja luke postane deo ovog mirovnog procesa, onda je takav dogovor dobrodošao.
„Ali mislim da je Olaf Šolc politički patuljak koji uopšte nije sposoban da tako razmišlja. Dakle, prodaja ne bi bila strategija koja ima za cilj da svet učini stabilnijim, već, u krajnjoj liniji, samo još jedan slučaj miopije", uveren je političar.
Varufakis je takođe, na zahtev NTV, izneo svoje mišljenje o Angeli Merkel, nazvavši je „neverovatno veštim pregovaračem i kratkoročnim kriznim menadžerom“ sa jedinstvenom sposobnošću da obezbedi da se ništa ne promeni, čak i kada je sve trebalo da se promeni. Međutim, prema rečima bivšeg grčkog ministra, „u tom smislu je protraćila ogroman politički kapital, nijedna druga kancelarka više nikada neće moći da stvori takav politički kapital da bi mogla da pokrene Evropu napred”.
(Kurir.rs/NTV)
PREDSEDNIK VUČIĆ RAZGOVARAO SA ANTONIOM KOŠTOM: Zahvalnost na podršci evropskom putu Srbije, tema bilo i otvaranje Klastera 3