AMERIČKA NUKLEARNA PODMORNICA KLASE OHAJO PLOVI SREDOZEMLJEM: Nosi 24 balističke rakete! Rusija pažljivo prati njeno kretanje!
Američka strateška nuklearna podmornica USS Rhode Island SSBN 740 klase Ohajo posle posete Gibraltaru, krenula je u svoju četvoromesečnu misiju Mediteranom.
Dolazak ove podmornice u Sredozemlje izazvalo je veliku pažnju, jer se događa u svetlu trenutnog rata u Ukrajini i navodnih nukelarnih pretnji Rusije. Inače ovo je četvrto pojavljivanje strateških nukelarnih podmornica u inostranstvu u poslednjih godinu dana i najintenzvnije je od kraja Hladnog rata.
Ono što ruske vojne analitičare birne u ovjo priči ,jeste što ova američka strateška nuklearna podmornica klase Ohajo nosi 24 interkontinetalne balisitčke rakete Trident II sa 6-8 nuklearnih bojevih glava u svakoj raketi, što je zbirno kad se gleda od 144 do 192 nuklearne bojeve glave. Problem je svakako i njihova jačina bojeve glave od 5 kilotona, svaka.
Ono što brine ruske vojne analitičare je što jedna takva podmornica može da uništi sve veće industrijske centre na Uralu. Takođe bojazan u Moskvi postoji i što ova podmornica može držati na meti i Crnomorsku flotu i donekel se smatra da je ovo upozorenje floti koja ima bazu na Krimu.
Inače u Sredozemlju se što je interesantno se nalazi i ruska napadna nuklearna podmornica Severodvinsk K-560 klase Jasen koja plovi centralnim i istočnim Sredozemljem i uglavnom se nalazi južno od Malte. Njne cilj trenutno je praćenje povećanog prisutva brodova 6. flote u Mediteranu i vojne vežbe.
Strateška nukelarna podmornica klase Ohajo
Ratna mornarica SAD u svom naoružanju ima 14 strateških nuklearnih podmornica klase Ohajo. Osma se nalazi u sastavu Pacifičke flote, a šest u redovima Atlanske. Prva podmornica klase Ohajo USS OHIO SSBN ušla je u operativnu upotrebu 1981. godine.
Strateške nuklearne podmornice klase Ohajo imaju dužinu 170,9 m, širine su 12,8 i gaz u površinskoj plovidbi od 10,8. Njihov deplasman na površini iznosi 16.764 tone a podvodni 18.750 tona. Glavni pogonski sistem zasnovan je na jednom vodom hlađenom nuklearnom reaktoru PWR S8G. Oznaka S8G označava da je u pitanju podmornički nukelarni reaktor, 8-da pripada osmoj generaciji, a G- proizvođač General Electric. Podmornica kao pomoćni pogon ima dve parne turbine jačine 325KS (239kW).
Kretanje podmornice obezbeđeno je preko jedne sedmokrake elise. Brzina plovidbe na površini maksimalna je 12 čvorova oko 22 km na čas, a podovdna 20 čvovorva, odnosno 37,7 km na čas. Kao radna dubina ronjenja navodi se 240 m. Posada broji 155 članova od kojih je 15 oficira.
Osnovno naoružanje podmornica klase Ohajo su 24 podmorničke balističke rakete UGM-133 Trident II D5 nameštenih u 12 lasnera smeštenih u dva reda. Za samodobranu podmornica ima četirri torpedne cevi iz kojih ispaljuje torpeda Mk-68 kalibra 533 mm smeštenih na boku podmornice. Glavni zadatak nuklearnih podmornica klase Ohajo je dugotrajno patroliranje morem i svrhu nukelarnog odvraćanja. Američke strateške podmrnice na otvorenom moru borave u porseku 77 dana, zatim u matičnoj bazi ide odmor od 35 dana i priprema podmornice za nove patrole. Sve američke strateške podmrnice imaju dve posade Blu-odnosno plavu i Gold -zlatnu koje se po sistemu rotacije menjaju za vreme patroliranja.
Kurir.rs/A.Mlakar
PREDSEDNIK VUČIĆ RAZGOVARAO SA ANTONIOM KOŠTOM: Zahvalnost na podršci evropskom putu Srbije, tema bilo i otvaranje Klastera 3