Nemačka, koja se decenijama oslanja na jeftinu rusku energiju, suočava se sa rastućim posledicama rata u Ukrajini, uključujući dvocifrenu inflaciju i pretnju nestašicama goriva i energije.

Zbog toga se kaže da zemlja priprema poseban plan za hitnu isporuku gotovine, a prenosioci gotovine imaju prednosti u pristupu gorivu.

Plan ima utoliko veću težinu zbog podatka da se približno 60 odsto dnevnih kupovina u Nemačkoj obavi gotovinom, a svaki Nemac godišnje sa bankomata u proseku podigne više od šest hiljada evra gotovine.

Nemačke vlasti ubrzavaju pripreme za hitnu isporuku gotovine u slučaju nestanka struje. Zemlja se sprema za moguće nestanke struje zbog rata u Ukrajini.

Nemački zvaničnici sada planiraju da nemačka centralna banka, Bundesbanka, prikupi još milijarde kako bi se izborila sa povećanom potražnjom, ne isključujući uvođenje ograničenja za podizanje bankomata, prema neimenovanim ljudima koji su otkrili plan, navodi Rojters. Rečeno je da su planovi još uvek u fazi modifikacije i da još nisu dostupni široj javnosti.

Bundesbanka brine o gotovini koja kruži u nemačkim radnjama i privredi, takođe uklanja falsifikat i obezbeđuje uredan promet.

Zvaničnici i banke takođe traže različite opcije za distribuciju goriva, ali ne isključuju da će gotovinski prevoznici imati prioritet u pristupu gorivu. Važeći zakon ne precizira prioritet za gorivo za vozila koja prevoze gotovinu.


Finansijeri takođe smatraju da finansijski sektor treba tretirati kao kritičnu infrastrukturu u slučaju ograničavanja potrošnje energije, otkrivaju neimenovani izvori.

U proseku, Nemac godišnje sa bankomata podigne 6.600 evra

Pristup gotovini je posebno važan za Nemce, jer mnogi cene sigurnost i anonimnost koju pruža. Gotovinu koriste češće od ostalih Evropljana, a neki i dalje čuvaju nemačke marke koje su pre više od dve decenije menjali za evre.

Nedavno istraživanje Bundesbanke pokazalo je da se oko 60 odsto svakodnevnih kupovina obavlja gotovinom. Svaki Nemac godišnje sa bankomata u proseku podigne više od 6.600 evra. Pre jedne decenije, parlamentarni izveštaj je takođe pokazao da bi bilo široko rasprostranjenog nezadovoljstva ako Nemci ne bi mogli da dođu do gotovine.

Kurir.rs/24ur