OGROMNA INFUZIJA KIJEVU: Bajden traži 37 milijardi dolara hitne pomoći za Ukrajinu
Foto: AP/Susan Walsh

ZAHTEV KONGRESU

OGROMNA INFUZIJA KIJEVU: Bajden traži 37 milijardi dolara hitne pomoći za Ukrajinu

Planeta -

Predsednik Džozef Bajden traži od Kongresa SAD više od 37 milijardi dolara hitne pomoći Ukrajini, što je ogromna infuzija novca koja bi mogla da pomogne toj državi dok ruske snage u svojoj devetomesečnoj invaziji trpe poraze na bojnom polju.

Zahtev administracije za finansiranje, baš kada poslanici Kongresa počinju zasedanje posle nedavnih izbora, takođe sadrži 9,25 milijardi dolara finansiranja za suzbijanje kovida-19 pred mogući zimski talas epidemije.

Finansiranje države ističe sredinom decembra, a pomoć Ukrajini i protiv kovida biće deo paketa za finansiranje vlade do kraja septembra 2023.

Lider republikanaca u Predstavničkom domu Kongresa, Kevin Makarti koji bi mogao postati šef tog doma, upozorio je da republikanci, ;ako oni budu većina, neće podržati davanje "nepopunjenog čeka" Ukrajini.

Šalanda Jang, direktorka Kancelarije za upravljanje i budžet Bele kuće, rekla je da je više od tri četvrtine od 40 milijardi dolara koje je Kongres ranije ove godine odobrio za Ukrajinu već isplaćeno ili opredeljeno. Bajdenova administracija tražila je ukupno 37,7 milijardi dolara podrške.

Ilustracija
Ilustracijafoto: EPA Stanislav Kozliuk

"Zajedno, uz snažnu, dvostranačku podršku u Kongresu, pružili smo značajnu pomoć koja je bila ključna za uspeh Ukrajine na bojnom polju i ne možemo dozvoliti da ta podrška presuši", napisaa je Jang u pismu sadašnjooj predsednici Predstavničkog doma Nensi Pelosi.

Predložena pomoć Ukrajini uključuje 21,7 milijardi dolara za vojnu, obaveštajnu i drugu odbrambenu podršku, 14,5 milijardi dolara za humanitarnu pomoć i za pomoć u funkcionisanju ukrajinske vlade, 900 miliona dolara za zdravstvenu zaštitu i usluge podrške za Ukrajince koji žive u SAD i 626 miliona dolara za nuklearnu bezbednosnu podršku Ukrajini i modernizaciji strateških rezervi nafte.

Američka pomoć Ukrajini dosad je obuhvatila desetine hiljada projektila i raketa za PVO i protivoklopne sisteme i više od 84 miliona komada municije, kao i dronove, tenkove, kamione, radare, pancire i drugu opremu.

Ukrajinski lideri su molili za naprednije oružje većeg dometa, ali su SAD pazile da ne daju sisteme koji bi omogućili ukrajinskim snagama da udare duboko u Rusiju ili napadnu Moskvu.

Poslednjih meseci američka pomoć je bila usredsređena na sisteme protiv-vazduhoplovne odbrane i stalni dotok municije. Ti sistemi su bili kritični u pomaganju ukrajinskim snagama da pokrenu ogromnu kontraofanzivu koja je bila u stanju da odbije napredovanje ruskih snaga na jugu i istoku i povrati ključne delove teritorije.

Nedavno oslobadjanje Hersona, jedinog glavnog grada neke ukrajinske pokrajine koju su zauzeli Rusi, bio je jedan od najvećih uspeha Ukrajine u skoro devetomesečnoj ruskoj invaziji. To je Moskvi nanelo zapanjujući gubitak na bojnom polju, ali veliki delovi istočne i južne Ukrajine su pod ruskom kontrolom i borbe se nastavljaju.

Ruski napadi iz vazduha gađaju civilnu infrastrukturu, uključujući električnu mrežu i izazivaju rasprostranjene nestanke struje širom zemlje. Čini se da napadi imaju za cilj da ostave ukrajinske civile na hladnoći i u mraku kako se približava zima.

Bajden je u septembru tražio 13,7 milijardi dolara hitnog finansiranja i potpisao je zakon kojim je odobreno 12 milijardi dolara i obezbedjeno finansiranje vlade.

(Kurir.rs/Beta)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track