ODAKLE PUTINU OVOLIKA MOĆ?! Ovo su mogući odgovori kako je Rusija uspela da izvede NEOČEKIVANO i lansira ogroman broj raketa!
Foto: Printscreen/Twitter

ANALIZA NJUJORK TAJMSA

ODAKLE PUTINU OVOLIKA MOĆ?! Ovo su mogući odgovori kako je Rusija uspela da izvede NEOČEKIVANO i lansira ogroman broj raketa!

Planeta -

„Njujork tajms“ (The New York Times) je ponudio nekoliko mogućih objašnjenja o tome kako je Rusija ove nedelje uspela da lansira ogromnu raketnu salvu protiv Ukrajine, pošto su vlada u Kijevu, Pentagon i britanska obaveštajna služba mesecima tvrdili da su zalihe Moskve pri kraju.

Ukrajina je prošlog meseca tvrdila da je Rusija iskoristila 70 odsto svojih predratnih raketnih rezervi, piše Tajms, dok je britansko ministarstvo odbrane saopštilo da će udar na ukrajinsku infrastrukturu od 10. oktobra „verovatno ograničiti njihovu sposobnost da pogode ciljeve koje žele u budućnosti”.

Napad od utorka, koji je Tajms opisao kao „najveći vazdušni napad“ sukoba do sada, sa 96 projektila, „pokreće pitanja o tome koliko bi ruski arsenal mogao biti iscrpljen i da li će Moskva izdržati pronalaženjem alternativnih izvora oružja“.

Jedno objašnjenje dolazi iz Pentagona, koji je tvrdio da je Rusiji ponestalo raketa još u maju. Sekretar odbrane Lojd Ostin rekao je u sredu da Rusija „dopire“ do Irana i Severne Koreje da popuni svoje zalihe municije, iako je sam Pentagon javno rekao drugačije. Moskva, Teheran i Pjongjang su, međutim, to negirali. U međuvremenu, SAD navodno pokušavaju da kupe artiljerijsku municiju za Kijev od Južne Koreje.

Druga mogućnost se oslanja na ukrajinske tvrdnje od četvrtka da je Rusija koristila rakete protivvazdušne odbrane S-300 za napad na kopnene ciljeve. Neproverene tvrdnje prate pokušaje Kijeva da okrivi Moskvu za S-300 koji je u utorak pogodio poljsko selo Przevodov i ubio dva civila.

Džejns, britanska obaveštajna firma, rekla je da veruje da Rusija zapravo pravi više projektila, verovatno koristeći zalihe mikročipova i drugu tehnologiju koju su SAD i njeni saveznici godinama pod embargom.

Rusija je „verovatno počela da proizvodi veliki broj Iskandera, Kalibrova i krstarećih raketa“ pre februara, i oni se „verovatno proizvode dok mi pričamo“, a ruska odbrambena industrija radi 24 sata dnevno, navodi kompanija.

Mark Kansijen iz istraživačkog centra Centra za strateške i međunarodne studije u Vašingtonu primetio je da malo ko na Zapadu zna koliko raketa ima Rusija u svojim zalihama i da Moskva možda zadržava nešto oružja u slučaju otvorenog rata sa NATO-om.

Kurir.rs/Alo/The New York Times

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track