Satelitski snimci gradova u Kini pokazuju pojačanu građevinsku aktivnost kod krematorijuma i pogrebnih zavoda, ilustrujući ozbiljnost jačanja epidemije u najmnogoljudnijoj zemlji sveta, dok su tamošnji zvanični brojevi umrlih od kovida-19 mali, piše NBC.

Slike koje je kompanija "Maksar" (Maxar) snimila krajem decembra i početkom januara i podelila s američkom TV-mrežom "NBC njuz", pokazuju nove, veće parkinge i veći broj automobila parkiranih ispred pogrebnih zavoda u Pekingu i drugde poređenju sa snimcima iz istog perioda prethodnih godina.

Satelitski snimci potvrđuju izveštaje reportera NBC iz Pekinga, gde zvaničnici kažu da je epidemija već dostigla vrhunac.

kina-2.jpg
AP Andy Wong 

Uz snimke građevinske aktivnosti, na snimcima se vidi kako kineski radnici u belim zaštitnim odelima istovaraju mrtvačke kovčege iz kombija koji neprekidno stižu pred pogrebne zavode koje obezbeđuje policija.

Na nekim mestima u Pekingu krematorijumi rade neprekidno, 24 sata dnevno i to čitave nedelje, a jedna velika pogrebna kuća je za NBC rekla da se na termin za kremaciju čeka ;do dve nedelje.

Pošto neke pogrebne kuće više ne dozvoljavaju komemoracije, novinari su bili svedoci kako ih porodice priređuju u bolnicama pred kojima u uličicama čekaju prazni kovčezi.

Dok kineska Vlada kaže da je epidemija predvidljiva i pod kontrolom, Svetska zdravstvena organizacija kaže da zvanični kineski podaci nedovoljno predstavljaju broj hospitalizacija i smrtnih slučajeva od kovida.

profimedia0746744156.jpg
Profimedia 

Kina je prijavila manje od 40 smrtnih slučajeva povezanih s kovidom od 7. decembra, kada su zvaničnici naglo ukinuli sanitarnu politiku "nula kovida" koja je u poslednje tri godine u velikoj meri štitila 1,4 milijarde stanovnika Kine od virusa, ali je izazvala rasprostranjene proteste i privredne probleme.

Zvanični broj smrtnih slučajeva u Kini je svega oko 5.270 od početka pandemije, ali međunarodni stručnjaci kažu da bi u narednim mesecima, pošto su ograničenja ukinuta, broj smrtnih slučajeva mogao da skoči na milion ili više što bi bilo gotovo isto kao u Sjedinjenim Državama.

Očekuje se da će starija populacija Kine, koja ima relativno nisku stopu vakcinacije, biti posebno pogođena. Stručnjaci takođe predviđaju da će se virus proširiti izvan velikih gradova u seoska područja jer ljudi masovno idu u rodna mesta da proslave predstojeću lunarnu Novu godinu.

flc3kxpwyay-hn0.jpg
Printscreen BBC 

Komentari na kineskim društvenim mrežama takođe su doveli u pitanje državne podatke, ukazujući na nedavne smrti istaknutih umetnika, naučnika i akademika, od kojih je za neke u čituljama pislo da je kovid uzrok, a prenose se i izjave njihovih porodica koje osuđuju, kako jedan piše, "neobjašnjivu odluku o ukidanju svih ograničenja. Dođavola i lažni podaci o umrlima!".

Kineski zvaničnici odbacuju osporavanje podataka koje su dali i kažu da će pravi broj smrtnih slučajeva postati jasniji posle analize "viška smrtnih slučajeva".

Dr Liang Vanian, epidemiolog i viši savetnik Vlade, rekao je u sredu na konferenciji za novinare u Pekingu da je "nemoguće utvrditi tačnu stopu smrtnosti" dok se pandemija ne završi i da bi sada prioritet trebalo da bude lečenje teških slučajeva.

Takođe je branio način na koji Kina utvrđuje da li je neka smrt povezana s kovidom i kao takve računa samo one koji uključuju respiratornu insuficijenciju. Tu definiciju je SZO kritikovala kao preusku.

flc3kmxwiaa0rur.jpg
Printscreen BBC 

Ne postoji globalni konsenzus o tome kako definisati smrtne slučajeve od kovida, rekao je Liang, "tako da svaka zemlja ima svoj individualni način izračunavanja".

Kina je prošle nedelje obavestila sve države članice SZO o jačanju epidemije kovida i dala dodatne informacije o svom odgovoru na to, rekla je Marija Van Kerkhove, tehnička rukovoditeljka SZO za kovid-19.

"Međutim, postoje neke veoma važne praznine u informacijama i na tome sarađujemo s Kinom", rekla je ona novinarima u sredu.

Navodeći nedostatak podataka o epidemiji u Kini, Sjedinjene Države i druge zemlje uvele su poslednjih nedelja ograničenja za putnike iz Kine. Peking te mere naziva nenaučnim, preteranim i diskriminatornim, te je u utorak preduzela prvu od obećanih kontramera: obustavljanje izdavanja kratkoročnih viza državljanima Južne Koreje i Japana.

Japan je uložio protest Kini zbog toga, dok Južna Koreja kaže da su njene mere kontrole na kovid na granici zasnovane na nauci, a da je odgovor Kine "veoma za žaljenje".

(Kurir.rs/Beta)