"SAT SUDNJEG DANA" pomeren na 90 sekundi do ponoći - evo šta to znači!
Na pomeranje kazaljki za deset sekundi ka ponoći najviše je uticao rat u Ukrajini, koji traje gotovo punih godinu dana
Naša planeta je nikad bliža uništenju! Sat sudnjeg dana, koji simbolično pokazuje koliko nam je još vremena ostalo do katastrofe, pomeren je juče na 90 sekundi do ponoći.
Prošle godine eksperti koji stoje iza Biltena nuklearnih naučnika vreme na satu su postavili na 23 časa, 58 minuta i 20 sekundi.
Kuca 75 godina
Od juče i zvanično imamo deset sekundi manje do armagedona. Vreme na satu sudnjeg dana nije se menjalo od 2019. godine, a sad je do pomeranja najviše došlo zbog sukoba u Ukrajini, koji traje skoro punih godinu dana i preti da se pretvori u treći svetski rat.
- Prošle godine smo upozorili na mogućnost sukoba u Ukrajini, a mesec dana kasnije Rusija je napala - kaže Rejčel Bronson, urednica Biltena nuklearnih naučnika, koji okuplja 13 dobitnika Nobelove nagrade.
- Sat sudnjeg dana kuca već 75 godina i procenjuje rizik od propasti čovečanstva. On reflektuje pretnje za čovečanstvo, ali pošto je čovečanstvo odgovorno za njih, onda može i da utiče na to da se te pretnje smanje - dodala je Bronsonova.
U saopštenju Biltena nuklearnih naučnika navodi se da rat u Ukrajini uskoro ulazi u drugu godinu i da su i dalje obe strane uverene da mogu da pobede. Stidljive ruske pretnje da je moguća upotreba nuklearnog oružja podsećaju nas da je moguća eskalacija - slučajno, pogrešnom procenom ili namerno - što doprinosi povećanju rizika. Rusija je 1994, uz SAD i Veliku Britaniju, bila garant suvereniteta i teritorijalnog integriteta Ukrajine u zamenu za odustajanje od nuklearnog naoružanja.
Ruske trupe su došle u Černobilj i nuklearnu elektranu Zaporožje kršeći međunarodne protokole i rizikujući da se oslobodi radioaktivni materijal. Napori Međunarodne agencije za atomsku energiju da se ove fabrike obezbede do sada nisu urodili plodom.
Dok rat traje, ugrožen je i poslednji važeći sporazum između SAD i Rusije o nuklearnom naoružanju - novi START. Ako se dve strane ne dogovore, on će isteći u februaru 2026, što može da dovede do nove trke u nuklearnom naoružanju i takođe povećava rizik od nuklearnog rata.
Smanjiti rizik
U saopštenju se navodi i da ne postoji jasan put za stvaranje pravednog mira, koji obeshrabruje buduću agresiju pod senkom nuklearnog oružja. Ali u najmanju ruku, Sjedinjene Države moraju držati otvorena vrata za principijelni angažman s Moskvom, koji smanjuje opasno povećanje nuklearnog rizika koji je rat podstakao.
Pronalaženje puta ka ozbiljnim mirovnim pregovorima moglo bi pomoći u smanjenju rizika od eskalacije. U ovom vremenu globalne opasnosti bez presedana, potrebna je usklađena akcija, a svaki sekund je važan.
Kurir.rs
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova