ZA PRESRETANJE RAKETA LANSIRANIH IZ HIMARSA I ZA OBARANJE DRONOVA: Rusija u Ukrajinu na testiranje šalje Pancir SM!
Neimenovani obaveštajni izvor izjavio je za rusku državnu agenciju RIA Novosti da će na istok Ukrajine u zonu specijalne vojne operacije biti poslat najnovija borbena verzija hibridnog PVO sistema Pancir SM, čiju proizvodnju pre nešto više od mesec dana obišao je ruski predsednik Vladimir Putin.
„Takvi kompleksi će moći da gađaju dronove i rakete koje lansiraju ukrajinski militanti, uključujući rakete američkog MLRS HIMARS, na znatno većem dometu“, rekao je izvor.
U budućnosti je, prema izvoru, planirano i testiranje Pancir-SM, opremljenog mini-raketama za uništavanje bespilotnih letelica i nevođenih projektila višecevnih raketnih sistema tipa „Grad“, u zoni sukona. On je podsetio da jedno borbeno vozilo može da bude opremljeno sa 48 mini-raketa.
kada se pogleda nova verzija Pancira čini se na prvi pogled da skoro ništa nije promenjeno u odnosu na prve serije. Međutim, odmah je vidljivo da je sa ovog vozila ukljonjeno artiljerijsko naoružanje koj postoji kod verzija S, S1, SE i SM ranih serija i ostavljeno je samo raketno. Naime, ovaj sistem u novoj verziji više nije hibrodni, nego raketni PVO sistem.
Broj raketa sa 12 na starijim verzijama, na SM je povećan na 24. Na povećanje broja raketa svakako je uticalo i njegovo angažovanje u ratu u Ukrajini, gde je iskustvo pokazivalo da su pojedina oruđa koja su delovala samostalno jako brzo u borni posle trošenja granata i raketa postali laka meta. Borba protiv dronova i bespilotnih letelica na srednjim visinama pre svega protiv TB -2 Bajraktar postala je konstanta.
Ono što je interesantno navodi se da je unutar vozila, je ukinuta stanica za otkrivanje ciljeva u vazduhu, a vozilo više nije autonoman sistem, već informacije dobija od komandnog centra u bateriji i povezano je sa vozilom gde se nalazi komandna kabina za upravljanje baterijom i radar za otkrivanje . Povezivanje u rad baterije ostvaruje se kablovima ili radio-vezom.
Promena se odnosi i u samoj raketi. Osim postojeće ubačena je i nova koja se vodi pod oznakom 19Ya6, manjih dimenzija za borbu protiv malih dronova i bespilotnih letelica dometa po daljini od 40 km. Nova raketa kako se tvrdi ima brzinu od 5 maha, dok sadašnja 57E6E ima brzinu od 1.300 metara u sekundi. Ukupan kapacitet sa vozilima za prevoz i pretovar raketa iznosi 48 projektila.
Baterija Pancir SM moći će sa ispali 96 projektila. Sistem je dobio i novi nišanski radar sa faznom antenskom rešetkom što mu omogućava da uoči ciljeve na daljini od 80 km na ravnom terenu. Maksimalni domet sistema po daljini je povećan na 40 km što je dovstruko više od verzije S-1.
Što se tiče vozila na koje je postavljen sistem Pancir SM u pitanju je KAMAZ 53958 unapređena verzija u odnosu na verzije S, S-1. Zapravo identičan je kao kod SM. U pitanju je novo transportno borbeno vozilo. Visina vozila je znantno smanjena jer je često uticala na nestabilnost i prevrtanje pri većim brzinama. Procedura izlaska na vatreni položaje ostala je ista.
Verzija SM koja se pojavila u javnosti 2019. godina na vojnoj paradi u sklopu Arktičkih snaga. Verzija SM bila je postavljena na kamionu KAMAZ 53958, koja se koristi kod oklopnih terenaca Tajfun K koristila ih je Rosgvardija u Ukrajini. Koncept pogona je 8×8. Pancir SM ima osmatračko akvizicijski radar dometa 75 km. Sistem je osim postojećih raketa dobio i novije 57E6M dometa po daljini 40 km, a po visini 7 km. I u ovom slučaju ima kombinacija raketa.
Kurir.rs/RIA Novosti/A.Mlakar
VUČIĆ NA SVEČANOSTI POVODOM OBELEŽAVANJA 30 GODINA SAVEZA VOJVOĐANSKIH MAĐARA: Danas nemamo veće prijatelje! Srbija je druga najbrže rastuća ekonomija