ALARM: Asteroid veličine Krivog tornja u Pizi možda udari Zemlju 14. februara 2046! ŠANSE 1:560!
Američka nacionalna svemirska agencija (NASA) upozorava da bi mogao da padne na Havaje, Los Anđeles ili VašingtonUdar bi ličio na eksploziju u Tunguski u Sibiru koja je bila jačine 12 megatona
Ako ste već napravili planove za Dan zaljubljenih 14. februara 2046. godine, bolje ih odložite! Američka nacionalna svemirska agencija (NASA) upozorila je da bi tog dana Zemlju mogao da udari asteroid veličine Krivog tornja u Pizi.
Za sada nije utvrđeno gde bi asteroid mogao da padne, a na njegovoj putanji se, između ostalog, nalaze Havaji, Los Anđeles ili Vašington.
Novi proračuni
Šanse da do udara koji bi izazvao kataklizmu dođe su 1:560, što je u kosmologiji prilično mnogo, odnosno nikako nije za zanemarivanje. Asteroid koji je dobio oznaku 2023 DW visok je oko 50 metara i procenjuje se da bi njegov udar izazvao razaranje kao eksplozija u Tunguski u Sibiru od 30. juna 1908. koja je bila jačine 12 megatona. Tada je, kako se navodi, udar asteroida uništio površinu veličine 2.150 kvadratnih kilometara sa čak 80 miliona stabala.
NASA je u utorak potvrdila otkriće asteroida ubice i trebaće joj još najmanje nekoliko nedelja da se izvrše tačniji proračuni kako bi se razjasnile sve nejasnoće i tačno utvrdila njegova putanja. U martu je jedan italijanski astronom procenio šanse da asteroid udari u Zemlju na 1:12.000, da bi kasnije one porasle na 1:710. Poslednji proračuni su šanse dodatno povećali na sadašnjih 1:560.
Ovaj asteroid je trenutno na vrhu liste rizika koju vodi NASA i zauzima mesto broj 1 na Torino skali - što znači da u ovom trenutku nema razloga za izazivanje zabrinutosti u javnosti. U pitanju je "rutinsko otkriće u kojem se predviđa prolaz u blizini Zemlje koji ne predstavlja neobičan nivo opasnosti",
Torinska skala
Trenutne kalkulacije pokazuju da je šansa za sudar malo verovatna, bez razloga za pažnju ili zabrinutost javnosti. Nova teleskopska posmatranja će vrlo verovatno dovesti do promena procene verovatnoće udara. Deseto mesto na Torinskoj skali zauzima asteroid s kojim je sudar neizbežan i kada on može da ugrozi budućnost civilizacije kakvu poznajemo, bilo da se radi o udaru u kopno ili u okean.
Ovakvi udari asteroida u Zemlju događaju se izuzetno retko, prosečno jednom u 100.000 godina.
NASA je navela da će javnost biti obaveštena ako se asteroid 2023 DW popne do trećeg mesta Torinske skale.
Podsećamo, NASA je u septembru prošle godine uspešno izvršila skretanje asteroida kada je satelit udario u asteroid Didimos. Sećanje na Čeljabinsk
Poslednji veliki udar bio 2013.
Poslednji značajniji udar asteroida u Zemlju dogodio se 15. februara 2013. godine u Čeljabinsku, gradu na istoku Ukrajine. Asteroid je bio visok 18 metara i kretao se brzinom od oko 60.000 kilometara na sat. Eksplodirao je na 30 kilometara iznad Zemlje. Izazvao je eksploziju kojom je oslobođena energija ravna detonaciji 500.000 tona TNT (oko 20 atomskih bombi bačenih na Hirošimu). Pričinio je veliku materijalnu štetu i povređeno je više od 1.600 osoba.
Kurir.rs
PREDSEDNIK VUČIĆ: SAD uvode sankcije NIS, razgovaraćemo i sa Rusima i sa Amerikancima! Studentima su ispunjeni svi zahtevi! Stanovi za mlade od 20 do 35 godina