IGRA NERAVA NAD CRNIM MOREM Pentagon: Ruski avioni su udarili dron! Rusi: Nismo ga ni pipnuli, sam je pao!
Odnosi između Sjedinjenih Država i Rusije, koji su na najnižoj tački od završetka Hladnog rata, pretrpeli su novi udarac nakon incidenta koji se dogodio kada je na dnu Crnog mora završio američki dron tipa "MQ-9 riper" posle bliskog susreta sa dva američka lovca tipa "su-27"!
Ovo je najozbiljniji incident između Vašingtona i Moskva od kada je Rusija 24. februara prošle godine pokrenula invaziju na Ukrajinu, koju Amerika podržava vojno i finansijski.
Rizik od konfrontacije
U saopštenju Pentagona navodi se da se dron "MQ-9 riper" srušio u Crno more nakon konfrontacije sa dva ruska borbena aviona koja je trajala 30-40 minuta. Navodno su ruski piloti prišli toliko blizu iznad drona da su bacili na njega rezervoar s gorivom, što je dovelo do oštećenja propelera i njegovog rušenja. Ruska strana, međutim, tvrdi da nije bilo nikakvog fizičkog kontakta između borbenih aviona i američkog drona i da se on srušio nakon rizičnog manevra. Incident se dogodio nad međunarodnim vodama, oko 60 kilometara južno od luke Sevastopolj na Krimu.
- Izviđački dron MQ-9 bio je na rutinskoj misiji u međunarodnom vazdušnom prostoru kada su ga presrela dva ruska aviona i udarila, što je dovelo do njegovog rušenja i gubitka - naveo je Pentagon.
Ubrzo se oglasilo i rusko ministarstvo odbrane sa svojom verzijom događaja:
- Američka bespilotna letelica "MQ-9 riper" letela je sa isključenim transponderima i srušila se nakon oštrog manevra. Nije bilo kontakta između drona i naših aviona.
Incident je ponovo ukazao na rizik od konfrontacije između Rusije i Amerike, a Stejt department je hitno pozvao na razgovor Anatolija Antonova, ruskog ambasadora u Vašingtonu.
Misija se nastavlja
- Ovaj incident smatramo provokacijom. Što se nas tiče, ne želimo konfrontaciju. Mi smo za izgradnju pragmatičnih odnosa za dobrobit ruskog i američkog naroda. Svesni smo svrhe za koju se koriste takve izviđačke i udarne bespilotne letelice. Šta rade one hiljadama kilometara od Amerike?
Odgovor je očigledan - prikupljaju obaveštajne podatke, koje prosleđuju kijevskom režimu kako bi napao naše oružane snage i našu teritoriju. Da se, na primer, ruski vojni dron pojavio kod Njujorka ili San Franciska, kakva bi bila reakcija američkog ratnog vazduhoplovstva i mornarice - upitao je Antonov.
Iz Bele kuće su poručili da će nastaviti s operacijama iznad Crnog mora i da ih u tome neće sprečiti rusko presretanje drona.
- Nastavićemo da letimo i delujemo u međunarodnom vazdušnom prostoru i iznad međunarodnih voda - rekao je Džon Kirbi, portparol Saveta za nacionalnu bezbednost SAD.
Tehnički podaci
Avion "suhoj su-27"
Posada: 1
Dužina: 21,9 m
Raspon krila: 14,7 m
Visina: 5,9 m
Maks. brzina: 2.500 km/h
Težina prazan: 16,3 t
Težina pun: 30,4 t
Dolet: 3.530 km
Cena: 30 miliona $
Izviđački dron "US MQ-9 riper"
Posada (daljinski): 2
Dužina: 11 m
Raspon krila: 20 m
Visina 3,8 m
Težina prazan: 2,2 t
Težina pun: 4,7 t
Maks. brzina: 482 km/h
Dolet: 1.900 km
Cena: 32 miliona $
Kurir.rs
PREDSEDNIK VUČIĆ: SAD uvode sankcije NIS, razgovaraćemo i sa Rusima i sa Amerikancima! Studentima su ispunjeni svi zahtevi! Stanovi za mlade od 20 do 35 godina