POZADINA POSETE SI ĐINPINGA MOSKVI: Podsticaj Pekinga izolovanom ruskom predsedniku!
Foto: Shutterstock, Jan Miks / Alamy / Alamy / Profimedia, EPA/ALEXEI DRUZHININ

saradnja

POZADINA POSETE SI ĐINPINGA MOSKVI: Podsticaj Pekinga izolovanom ruskom predsedniku!

Planeta -

Kineski predsednik Si Đinping danas počinje trodnevnu posetu Moskvi gde će se sastati sa Vladimirom Putinom što će, kako navodi agencija AP, biti podsticaj izolovanom ruskom predsedniku posle optužbe Međunarodnog krivičnog suda za ratne zločine u Ukrajini.

Kineska vlada nije iznela detalje o tome šta Si namerava da ostvari tokom posete Moskvi.

Pre ruskog napada u Ukrajini u februaru prošle godine, Si i Putin su izjavili da imaju "bezgranično prijateljstvo" ali je Kina pokušala sebe da predstavi kao neutralnu u tom sukobu, navodi AP.

Peking je pozvao na prekid vatre prošlog meseca ali Vašington smatra da bi se time ratifikovala ratna osvajanja Kremlja.

Kineska vlada saopštila je da će Si biti u poseti Moskvi od danas do srede, ne navodeći kada je krenuo na put. Ruska vlada je saopštila da Si treba da dođe oko podneva i da se kasnije sastane sa Putinom.

Kina gleda na Rusiju kao na izvor nafte i gasa za svoju privredu i kao partnera u suprotstavljanju američkoj dominaciji u globalnim pitanjima.

Sastanak daje šansu Putinu i Siju da pokažu da imaju "moćne partnere" u vreme nategnutih odnosa sa Vašingtonom, rekao je Džozef Torigan, stručnjak za kinesko-ruske odnose na Američkom univerzitetu u Vašingtonu.

"Kina može da da signal da je u stanju da još više pomogne Rusiji i da, ukoliko nastave da se pogoršavaju odnosi sa SAD, ona može da učini mnogo više da pomogne u njenom ratu protiv Ukrajine", rekao je Torigan.

Odnosi Pekinga sa Vašingtonom, Evropom i susedima napeti su zbog sporova oko tehnologije, bezbednosti, ljudskih prava i odnosa vladajuće Komunističke partije prema Honkongu i muslimanskim manjinama.

Zajedno sa Indijom i drugim zemljama koje navode da su neutralne u ukrajinskom sukobu, Kina je povećala nabavku ruske nafte i gasa, što je doprinelo povećanju prihoda Rusije naspram zapadnih sankcija.

Kako izgleda, Peking se u velikoj meri drži upozorenja SAD-a da Rusiji ne pruža vojnu pomoć, navodi AP.

Sastanak kineskog i ruskog lidera sledi posle objave Međunarodnog krivičnog suda u petak da je izdao nalog za hapšenje za Putina koga optužuje da je odgovoran za otmicu hiljade dece iz Ukrajine. Vlade zemalja koje priznaju nadležnost tog suda bile bi obavezne da uhapse Putina ako ih poseti.

Kremlj je odbacio taj potez MKS-a kao "neprihvatljiv".

U demonstraciji prkosa Putin je tokom vikenda posetio Krim i okupirani ukrajinski grad Marijupolj da obeleži devetu godišnjicu od ruskog pripajanja Krima.

Si je u članku objavljenom danas u listu Ruska Gazeta naveo da je Kina aktivno promovisala mirovne pregovore, ali nije objavio nikakve inicijative.

"Moja predstojeća poseta Rusiji će biti put prijateljstva, saradnje i mira", napisao je Si, prenela je zvanična kineska novinska agencija Sinhua.

"Razuman način za rešenje krize može biti pronađen ako obe strane prihvate viziju zajedničke, sveobuhvatne, kooperativne i održive bezbednosti", napisao je Si.

Njegova poseta Rusiji dolazi posle iznenadne objave diplomatskog otopljavanja između Irana i Saudijske Arabije posle sastanka u Pekingu, što predstavlja diplomatski podvig za kinesku vladu.

Si želi da bude viđen kao globalni državnik koji igra konstruktivnu ulogu time što govori o miru ali malo je verovatno da će vršiti pritisak na Putina da okonča rat u Ukrajini, reka je stručnjak za kinesko-ruske odnose Torigan.

On je rekao da je Peking zabrinut oko potencijalnih ruskih gubitaka na bojnom polju ali da ne želi da bude viđen kao zemlja koja pomaže ruskoj agresiji.

Kina "neće potrošiti politički kapital" za pritiskanje Moskve da sklopi mir "posebno ako ne misli da će joj to doneti bilo šta", ocenio je Torigan.

Kurir.rs/Beta

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja