BANKROT PRETI EU?! NAJVEĆA NEMAČKA BANKA ZA DAN IZGUBILA 15 ODSTO VREDNOSTI: Neviđen potres u finansijskom sektoru ŠOLC SE OGLASIO
Najveća nemačka banka Dojče bank izgubila je čak 15 odsto svoje vrednosti nakon velikog pada cena akcija na berzama što je dodatno poljuljalo poverenje investitora u finansijski sektor!
Banka je izgubila tri milijarde dolara svoje vrednosti i cena njenih deonica je pala na 8,13 dolara. Zbog potresa u finansijskom sektoru morao je da reaguje i nemački kancelar Olaf Šolc.
NIKO NE RIZIKUJE
Strah od domino efekta i bankrota Dojče bank je sve veći, prenosi Gardijan, naročito nakon kolapsa tri američke banke pre dve nedelje i hitne intervencije u Švajcarskoj. Tada je najveća banka u zemlji USB bila prinuđena da kupi Kredi suis, drugu najveću baku u državi, i spase svog konkurenta od propasti. Indeks banaka Euro Stoxx pao je za 4,6 odsto, a indeks banaka Velike Britanije izgubio je 3,7 odsto na berzi. Pad vrednosti akcija zebeležile su i nemačka Komercbank i francuska Sosijete ženeral - od devet, odnosno sedam odsto.
- Svi su oprezni i niko ne želi da rizikuje u ovakvom okruženju. Situacija je nestabilna i prerano je govoriti da će se stvari smiriti - kazao je za Rojters Jan fon Gerih, glavni analitičar Nordee.
Klijenti i investitori po pravilu reaguju na osnovu glasina zbog čega i banke koje imaju dobre pokazatelje mogu da se nađu u velikim problemima. I Banka Silicijumske doline u Sjedinjenim Državama i Kredi suis nisu imale problema sa likvidnošću, ali su pale zbog panike investitora i deponenata.
Specifičnost ove bankarske krize je i u tome što najveću paniku stvaraju veliki deponenti čiji iznosi na računima premašuju najviše iznose osigurane štednje i na to reaguju investitori u obveznice i deonice banaka.
TURBULENTNA NEDELJA
Pad vrednosti deonica je usledio na kraju turbulentne nedelje i uprkos pokušajima nemačkog kancelara Olafa Šolca, francuskog predsednika Emanuela Makrona i predsednice Evropske centralne banke (ECB) Kristin Lagard da uvere ulagače i javnost da je bankarski sistem stabilan.
- Bankarski sektor u Evropi otporan je jer ima snažnu poziciju kapitala i likvidnosti. Na sve njih primenili smo regulatorne reforme dogovorene na međunarodnom nivou nakon globalne finansijske krize. Potpuno smo opremljeni za pružanje likvidnosti finansijskom sektoru u evrozoni ako je potrebno - kazala je Lagardova.
(Kurir.rs/Aleksandar Petrović)
"VERUJEM DA ĆE ONO ŠTO ĆU REĆI, BITI OD VELIKE VAŽNOSTI ZA GRAĐANE SRBIJE" Predsednik Vučić obraća se naciji večeras u 18 časova