KINA JAČA POLOŽAJ U REGIONU BOGATOM NAFTOM: Mirenje Saudijske Arabije i Irana preoblikuje odnose na štetu SAD
Napredak u odnosima najvećih bliskoistočnih rivala predstavlja značajnu diplomatsku pobedu za Kinu koja jača svoj uticaj u regionu bogatom naftom, istovremeno dovodeći u pitanje dugogodišnju ulogu SAD kao glavnog spoljnog posrednika, prenosi Radio slobodna Evropa (RSE) pisanje svetskih medija povodom sastanka ministara spoljnih poslova Saudijske Arabije i Irana u Kini.
Nakon što su u martu, uz posredovanje Kine, najavili dogovor o obnavljanju diplomatskih odnosa, oni su 6. aprila na sastanku u Pekingu obećali saradnju s ciljem donošenja stabilnosti u region Bliskog istoka, što je prvi veliki korak u njihovim naporima da okončaju višedecenijsko rivalstvo koje je podstaklo ratove u regionu i nestabilnosti na tržištima nafte, ukazuje Blumberg.
Saudijski ministar Faisal bin Farhan i njegov iranski kolega Hosein Amirabdolahian razgovarali su u Pekingu o sledećim koracima ka ponovnom otvaranju ambasada, konzulata i drugim bilateralnim pitanjima.
Dve zemlje su obećale da će "eliminisati sve prepreke na putu proširenja saradnje" i unaprediti bezbednosti i trgovinske veze, navodi se u zajedničkom saopštenju koje je objavilo iransko ministarstvo spoljnih poslova.
Sastanak u Pekingu potvrdio je novi status Kine kao posrednika u regionu bogatom naftom, ističe Blumberg, dodajući da sastanak takođe dolazi u vreme kada se iransko klerikalno rukovodstvo suočava s višemesečnim antivladinim protestima i ekonomskom krizom.
Saudijska Arabija je prekinula veze s Iranom 2016. nakon što je njena ambasada u Teheranu bila napadnuta i zapaljena zbog pogubljenja šiitskog verskog starešine, dok su dve zemlje podržavale suprotstavljene strane u regionalnim sukobima od Sirije do Jemena.
Prema martovskom sporazumu o obnavljanju diplomatskih odnosa, postignutom uz posredstvo Pekinga, dve zemlje treba da ponovo otvore svoje ambasade i misije u roku od dva meseca i implementiraju sporazume o bezbednosnoj i ekonomskoj saradnji potpisane prije više od 20 godina, ukazuje Agencija Frans pres.
Uspeh Kine u povezivanju Irana i Saudijske Arabije je, prema mišljenju pojedinih stručnjaka, doveo u pitanje dugogodišnju ulogu SAD kao glavnog spoljnog posrednika na Bliskom istoku.
Vašington, tradicionalni saveznik Rijada, pozdravio je sporazum o obnavljaju diplomatskih odnosa dve zemlje ali je istakao da ostaje da se vidi da li će Iranci "poštovati svoju stranu sporazuma".
Iznenađujuće zbližavanje Saudijske Arabije, najvećeg svetskog izvoznika nafte, s Iranom koji je u snažnom sukobu sa zapadnim vladama oko njegovih nuklearnih aktivnosti, ima potencijal da preoblikuje odnose u celom regionu koji je decenijama opterećen turbulencijama, ocenjuje AFP.
Okončanje diplomatskog razdora između sunitske kraljevine i revolucionarne šiitske teokratije moglo bi pomoći stabilizaciji Bliskog istoka, gde dve zemlje već godinama kroz različite proksi snage podržavaju suprotstavljene strane koje su bile u sporu ili otvoreno u ratu, ističe Rojters.
Nejasno je ipak, ukazuje Rojters, da li bi obnova diplomatskih odnosa mogla pomoći u donošenju mira u Jemenu, gde je Saudijska Arabija u pregovorima s Hutima o trajnom prekidu vatre.Ipak, približavanje Teherana i Rijada bi moglo značiti poboljšanu bezbednost za Saudijsku Arabiju koja nastoji da realizuje svoj veliki projekat Vizija 2030 za modernizaciju i diversifikaciju svoje ekonomije koja zavisi o nafti.
Susret šefova diplomatije Irana i Saudijske Arabije u Pekingu označava početak otopljavanja odnosa najžešćih rivala na Bliskom istoku, dok je iznenađujuća uloga Kine ubrzala geopolitičko prestrojavanje u regionu, ocenio je Volstrit džurnal.
Otkako je u martu najavljeno obnavljanje diplomatskih odnosa Rijada i Teherana, Saudijska Arabija je napravila korak bliže ka sporazumu o obnavljanju diplomatskih odnosa sa Sirijom, koju je Iran podržavao tokom protekle decenije građanskog rata.
U tim pregovorima je, dodaje list, posredovala Rusija, ostavljajući SAD na marginama drugog velikog razvoja događaja na Bliskom istoku.
Takođe, dodaje Volstrit džurnal, sastanak ministara vanjskih poslova Saudijske Arabije i Irana 6. aprila je preteča samita čelnika Zalivskih arapskih zemalja i iranskih zvaničnika čiji će domaćin biti kineski lider Si Đinping kasnije ove godine.
Osim što olakšava posledice međunarodne izolacije Irana, približavanje Rijadu pomaže Teheranu u njegovom dugogodišnjem cilju smanjenja uticaja SAD na Bliskom istoku i dovođenja Kine u aktivniju diplomatsku ulogu u regionu, ocenio je list.
Za razliku od SAD, koje nemaju formalne diplomatske odnose s Iranom, Kina ima bliske diplomatske i ekonomske veze i s Teheranom i s Rijadom. Kina je najveći trgovinski partner Irana i vodeći kupac nafte iz Saudijske Arabije, što joj daje uticaj na obe strane.
Uz posredovanje Pekinga, Saudijska Arabija i Iran saglasili su se da obnove letove između svojih zemalja i nastave međusobne posete vlade i privatnog sektora, ističe list i dodaje da su u pripremi i drugi razgovori na visokom nivou.
Iranski predsednik Ebrahim Raisi je prihvatio poziv Saudijske Arabije da poseti kraljevinu, što bi bilo njegovo prvo službeno putovanje u Rijad.
(Kurir.rs/Beta)
PREDSEDNIK VUČIĆ: SAD uvode sankcije NIS, razgovaraćemo i sa Rusima i sa Amerikancima! Studentima su ispunjeni svi zahtevi! Stanovi za mlade od 20 do 35 godina