Tokom prve godine rata Rusija je u Evropu slala 300.000 barela nafte dnevno kroz naftovod Družba, koji prolazi preko Ukrajine

Uprkos ruskoj invaziji, u kojoj je ubijeno na hiljade ukrajinskih vojnika i civila, a uništen ogroman deo infrastrukturnih postrojenja, Ukrajina nastavlja da odobrava da ruski gas i nafta idu preko njene teritorije dalje ka Evropi. Istovremeno, zvanični Kijev od Rusije dobija nadoknadu za tranzit energenata, koja je samo tokom prošle godine iznosila 2,11 milijardi dolara.

Biznis i rat

Kako prenosi Vašington post, ovaj podatak najbolje ilustruje kako je teško da se prekinu sve veze između zakletih neprijatelja posle 24. februara prošle godine, kada je počela ruska invazija. Na drugoj strani, ukrajinski zvaničnici istovremeno gotovo horski traže od svojih zapadnih saveznika da uvedu još čvršće sankcije Rusiji i prekinu sve ekonomske veze sa Moskvom.

Koliko god nadrealno izgledalo, za to vreme u Kijevu insistiraju da nemaju drugog izbora nego da zadrže svoje komercijalne ugovore i uz to lobiraju da ih sačuvaju, tvrdeći da oni pružaju određenu prednost nad Kremljom i istovremeno ograničavaju mesta na kojima ruska avijacija izvodi vazdušne udare.

Oleksij Černišov, izvršni direktor ukrajinske državne energetske kompanije "Naftogas", priznaje da je bizarno to što Ukrajina i dalje posluje sa Rusijom:

- To je meni kao ukrajinskom državljaninu neverovatno - kaže Černišov, navodeći da je to njegov lični, emotivni odgovor.

- Tranzit energenata nije prekinut kako se zemlje koje podržavaju Ukrajinu ne bi zimi smrzavale - dodao je on.

U Kijevu insistiraju da ne bi trebalo ugasiti naftovode i gasovode jer, osim prihoda, koji nije zanemarljiv, ima još evropskih zemalja koje i dalje zavise od ruskog gasa i nafte.

profimedia0102639614.jpg
Profimedia 

Tajna dokumenta Pentagona, koja su nedavno procurila u javnost, ukazuju da je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski razmišljao o tome da se naftovod Družba (Prijateljstvo), kojim se ruska nafta izvozi dalje na zapad preko Ukrajine, digne u vazduh.

Naftovod Družba

U Vašingtonu ove pretnje nisu delovale ozbiljno imajući u vidu da je Zelenski bio frustriran zbog toga što Viktor Orban, premijer Mađarske, uporno koči pooštravanje sankcija Rusiji. Tokom prošle godine kroz Družbu je Rusija dnevno izvozila 300.000 barela nafte.

Rusija je kroz Ukrajinu izvezla i 40 milijardi kubnih metara gasa. Moskva zarađuje milijarde od energenata i finansira rat, a Ukrajina zarađuje od tranzita i finansira odbranu, dok se istovremeno Evropljanima obe strane predstavljaju kao pouzdani ekonomski partneri.

Podsećamo, izvoz ruskog gasa direktno u Nemačku, zaobilazeći Ukrajinu, prekinut je prošle godine posle sabotaža na gasovodu Severni tok.

Dodatno kažnjavanje Moskve

Plan da se ugasi Turski tok!

Radna grupa koja radi na uvođenju sankcija Rusiji, a koju predvode Andrij Jermak, šef kabineta ukrajinskog predsednika Zelenskog, i Majkl Mekfol, bivši ambasador SAD u Rusiji, objavili su prošlog meseca akcioni plan sa dodatnim koracima koje bi trebalo preduzeti da se kazni Rusija.

Taj plan predviđa da se sačuvaju tranzitne rute za ruske energente kroz Ukrajinu, ali istovremeno predviđa da se suspenduju sve preostale rute koje Rusija koristi za izvoz na evropska tržišta, uključujući i gasovod Turski tok.

- Mora se okončati direktan izvoz ruskog gasa u EU, osim kroz Ukrajinu - navodi se u tom planu.

Vladimir Putin naredio

Pojačati bezbednost na granici

Vladimir Putin naredio je da se pojača osiguranje oko ruske granice nakon porasta broja napada unutar zemlje. U ukrajinskom granatiranju Belgoroda u subotu ranjene su tri osobe. Prošle nedelje ovu regiju su napali ruski partizani iz Ukrajine. Ruske regije Kursk i Belgorod, koje se graniče sa Ukrajinom, bile su najčešće mete napada.

putinap01-ap.jpg
AP Mikhail Klimentyev 

- Potrebno je osigurati brzo kretanje vojnih i civilnih vozila i tereta, uključujući hranu, humanitarnu pomoć, građevinski materijal, koji se šalje u nove subjekte Ruske Federacije - poručio je Putin.

Rođendanski napad na Kijev

Srušena 52 od 54 drona

Tokom noći između subote i nedelje ukrajinska prestonica Kijev bila je meta najvećeg napada dronovima od početka sukoba. Iz Kijeva tvrde da je Rusija lansirala ukupno 54 bespilotne letelice, od kojih su 52 uspešno oborene.

U napadu je poginuo jedan muškarac, dok su trojica povređena. Napad je organizovan na dan kada glavni grad slavi Dan Kijeva - godišnjicu svog osnivanja od pre 1.541 godinu.

Rođendan se u Kijevu obično obeležava na uličnim sajmovima koncertima i posebnim muzejskim izložbama. Ove godine proslava je prilagođena okolnostima. potpisi Jedna od stanica Naftovod Družba Ratne strahote Ukrajinski vojnici u Donjecku

Kurir.rs