Tri dana zaredom u Pekingu, glavnom gradu Kine, izmereno je preko 40 stepeni, što se nikad nije dogodilo otkad je 1951. godine postavljena južna opservatorija za merenje meteoroloških prilika.

Neuobičajeno visoke temperature za jun već su oborile nekoliko rekorda i očekuje se da će ovaj mesec biti najtopliji u istoriji.

kinaepa02-epa.jpg
EPA 

Ugroženi usevi i stoka

Najgora je situacija u južnim predgrađima Pekinga, grada u kome živi preko 22 miliona ljudi. Osim u Pekingu, paklene vrućine su zabeležene u još pet kineskih regiona - delovima provincija Hebej, Henan, Šandong, Tjencin i Unutrašnja Mongolija, gde je takođe na snazi crveno upozorenje, najviše u sistemu upozoravanja u Kini.

Crveno upozorenje označava da bi temperatura mogla da premaši 40 stepeni u naredna 24 sata. Stanovnici Pekinga pokušavaju da se rashlade kupajući se u brojnim gradskim kanalima. Oni koji moraju da izlaze iz svojih domova to ne čine bez šešira i kišobrana.

- Prošlogodišnji toplotni talas daje osećaj rizika za snabdevanje hranom u Kini i potencijalnog uticaja na cene - naveo je Kapital ekonomiks, čije je sedište u Londonu, i dodao:

- Još jedna suša teško bi naškodila prinosima useva, dok je stoka osetljiva na visoke temperature.

U subotu su državni mediji preneli da se u pojedinim delovima provincije temperatura popela na iznad 41 stepen Celzijusa u provinciji Šandong, koja je ključna za proizvodnju žitarica.

kinaap01-ap.jpg
AP 

Klimatske promene

U Pekingu je između 1990. i 2020. prosečan broj dana s temperaturom većom od 35 stepeni ili više bio 10,6, preneo je Bejdžing dejli, pozivajući se na zvanične podatke. Sada se jun nije ni završio, a ta brojka je već premašena. To zabrinjava naučnike i veruje se da je porast temperatura posledica klimatskih promena koje su poslednjih godina sve izraženije.

U petak su u Pekingu izmerena 40,3 stepena Celzijusa, a u četvrtak je bio 41,1 stepen. To je druga najviša temperatura izmerena u kineskoj prestonici u poslednjih 60 godina. Najviše je izmerena 24. jula 1999. i iznosila je 41,9 stepeni. Prethodni rekord izmeren je 10. juna 1961. godine, kada je bilo 40,6 stepeni.

(Kurir.rs)