Vehabije: Muslimani iz Sarajeva i Pazara ujedinite se
Foto: Rtrs

Vehabije: Muslimani iz Sarajeva i Pazara ujedinite se

Planeta -
Imamović na tribini pozvao na uspostavljanje društva uređenog po šerijatskom pravu i osvrnuo se na "neraskidivu vezu politike i islama"

SARAJEVO - U Sarajevu i Novom Pazaru održani su paralelni skupovi deklarisanih pripadnika vehabijskog pokreta sa kojih je upućen poziv na jedinstvo muslimana i uređenje društva po šerijetskom pravu.

U Bosanskom kulturnom centru u Sarajevu sinoć je održna tribina "Ekstremizam, terorizam - obim i definicije", na kojoj su učestovali vehabije Nusret Imamović i Enes Čaušević.

Imamović je neformalni vođa vehabijskog pokreta u BiH, poznat i po tome što je privođen, a ubrzo i pušten u okviru istrage o terorističkom napadu na zgradu američke ambasade u Sarajevu, prošlog oktobra. Napad je izveo Novopazarac Melvid Jašarević kome se za taj teroristički akt sudi u BiH.

Imamović je na tribini pozvao na uspostavljanje društva uređenog po šerijatskom pravu i osvrnuo se na "neraskidivu vezu politike i islama".

Na novopazarskom centralnom trgu Gazi Isa beg Ishaković, istovremeno se okupilo stotinak pristalica vehabijskog pokreta od kojih je njih četrdestak bilo sa prepoznatljivim vehabijskim izgledom - bradama bez brkova, košuljama bez kragni, skraćenim pantalonama i belim čarapama.

Skup je novopazarskoj Upravi policije prijavio Edis Pačaris, pripadnik tog pokreta iz Crne Gore, sa prebivalištem u Novom Pazaru.

Bilo je planirano da se okupljenima obrati i uticajni pripadnik tog pokreta, Bilal Bosnić iz BiH, ali je Nađa Dizdarević, koja je predstavljena kao borac za ljudska prava u toj državi, okupljenima saopštila da Bosniću "nije dozvoljeno da pređe granicu".

Skup je bio organizovan posle večernje molitve - takozvane jacije namaza - oko 21 sat i trajao je nešto manje od sat vremena.

Dizdarevića je, inače, bivša supruga Alžirca Al Hađa Boudele koji je, kao pripadni takozvane "alžirske grupe", 2001. godine uhapšen u BiH zbog sumnje da su pripremali napad na američku i britansku ambasadu u Sarajevu. Oni su nakon hapšenja predati vlastima SAD koje su ih poslale u Gvantanamo, odakle su pušteni 2008. godine.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track