Izraelski bezbednosni zvaničnici saopštili su da su spremni da krenu u kopnenu ofanzivu na Gazu za koju kažu da će biti žešća od bilo kog prethodnog sukoba sa Hamasom.

Izraelski ministar odbrane Joav Galan posetio je u četvrtak trupe na granici sa Gazom, rekavši im: „Vi sada vidite Gazu iz daljine, uskoro ćete je videti iznutra“.

„Ja imam zadatak da nas odvedem do pobede. Bićemo precizni i snažni i nastavićemo sve dok ne ispunimo svoju misiju“, rekao je Galant vojnicima.

Ubrzo posle Galanove izjave, izraelski premijer Benjamin Netanijahu takođe je obećao pobedu.

„Ovo je naš najmračniji čas“, rekao je Netanijahu na sastanku sa svojim britanskim kolegom Rišijem Sunakom.

Posle napada Hamasa u subotu, 7. oktobra, u kojem je ubijeno najmanje 1.400 Izraelaca, uglavnom civila, Izrael je pozvao 360.000 rezervista i okupio ogromnu vojsku oko Pojasa Gaze, dok je istovremeno ojačao odbranu na severnoj granici od mogućih napada Hezbolaha u Libanu.

Američki predsednik Džozef Bajden rekao je da su američki i izraelski zvaničnici razgovarali o „alternativama“ masovne kopnene ofanzive na Gazu, koja će gotovo sigurno izazvati velike civilne žrtve. Više od 4.000 Palestinaca je već poginulo u enklavi u proteklih 12 dana bombardovanja iz vazduha.

U svom govoru u četvrtak, Bajden je podržao Izrael, pozivajući na još milijarde dolara pomoći, a takođe je povezao Hamas sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, čije su snage izvršile invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. godine.

profimedia0812563410.jpg
Thomas COEX / AFP / Profimedia 

„Hamas i Putin predstavljaju različite pretnje, ali ovo im je zajedničko: obojica žele da unište demokratiju u susednim državama“, rekao je on.

Bajden je takođe naglasio da Sjedinjene Američke Države ne mogu da „zanemare humanost nevinih Palestinaca koji samo žele da žive u miru“.

Izraelski zvaničnici su uporni u svom stavu da ne postoji drugi izbor sem masovnog napada, pod kodnim nazivom „Operacija Gvozdeni mačevi“. Tokom proteklih 16 godina, otkako je militantni pokret preuzeo vlast u Gazi, zvaničnici tvrde da je Izrael vodio tri značajna sukoba sa Hamasom, ali rekli su da je razlog tih sukoba bio da Hamas bude pod kontrolom.

epa-atef-safadi-03-epa-atef-safadi.jpg
EPA / Atef Safadi 

„Strategija je bila da svaki put bude duži jaz između različitih sukoba, ali to nije uspelo. Dakle, jedina mogućnost je ta da moramo da uđemo očistimo i eliminišemo Hamas iz korena, ne samo vojno, već i ekonomski, njegovu administraciju. Sve bi trebalo da nestane. Neće biti tako kratko koliko bismo mi želeli. Biće potrebno vreme“, rekao je visoki izraelski bezbednosni zvaničnik.

„Najgore tek dolazi“

Dok se strah širi širom regiona, jordanski ministar spoljnih poslova Ajman Safadi je rekao da sve vodi tome da „najgore dolazi“.

Pretnja sveopšteg kopnenog rata pojavila se upravo u trenutku kada je postojala nada da će humanitarna pomoć stići do 2,3 miliona Palestinaca zarobljenih u Gazi, koji su poslednjih 12 dana bili odsečeni od vode, hrane i medicinskih zaliha. Prema dogovoru kojem je posredovao Bajden, prelaz Rafa, na granici između Egipta i Gaze, trebalo je da bude otvoren u petak kako bi 20 kamiona sa zalihama moglo da uđe na teritoriju.

Kurir.rs/Nova