"TO ZNAMO IZ STRAŠNIH RATOVA NA ZAPADNOM BALKANU": Šefica nemačke diplomatije traži da svet preuzme odgovornost za Pojas Gaze
Foto: EPA/Filip Singer

INTERVJU ANALENE BERBOK ZA DOJČE VELE

"TO ZNAMO IZ STRAŠNIH RATOVA NA ZAPADNOM BALKANU": Šefica nemačke diplomatije traži da svet preuzme odgovornost za Pojas Gaze

Planeta -

Analena Berbok, nemačka ministarka spoljnih poslova, u intervjuu za Dojče vele (DW) govorila je o mogućoj budućnosti Pojasa Gaze, a mišljenja da je Nemačka jednostrano na strani Izraela – smatra uznemirujućim.

Neće biti lakih rešenja za taj izuzetno težak sukob, smatra nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok (Zeleni).

Da bi se postigla bezbednost potrebna je međunarodna odgovornost. To znamo iz strašnih ratova na Zapadnom Balkanu. I tamo je međunarodna zajednica preuzela odgovornost. Jer, u situaciji gde su se desili najgori zločini, u aktere u regionu jednostavno više nije bilo poverenja. To vidim i sada“, rekla je Berbok u intervjuu za DW televiziju u Berlinu koji je vodio novinar Džafar Abdul Karim.

„Niko u Berlinu ne može da zamisli kako je tamo“

Berbok je podsetila da je na sastanku ministara spoljnih poslova G7 u Tokiju pre dve nedelje rekla da ne bi smelo da dođe do ponovne okupacije Pojasa Gaze od strane Izraela. U tome ju je podržao i državni sekretar SAD Entoni Blinken, Pojas Gaze na obali Sredozemnog mora Izrael je držao pod okupacijom do 2005.

Od terorističkog napada Hamasa na Izrael 7. oktobra, Berbok je nekoliko puta bila u regionu. Posetila je Izrael, palestinske teritorije, ali i susedne arapske države kao što su Jordan i Egipat.

U intervjuu za DW, opisala je svoja osećanja u vezi s eskalacijom nasilja: „Niko ko je ovde u tihom i bezbednom Berlinu ne može stvarno da zamisli šta to znači za ljude tamo. Sastala sam se s ocem i mužem jedne od porodica s nemačkim pasošima koje su taoci Hamasa. On mi je opisao kako su mu kidnapovane žena i njegove dve ćerke. Teško je to podneti kada zamislite da su to vaša deca. Isti osećaj sam imala kada sam bila u Ramali i razgovarala s jednim muškarcem čiji su žena i sin jedinac izgubili život u Gazi.“

Analena Berbok
foto: Clemens Bilan

Kao što je to već učinila nekoliko puta, i u intervjuu za DW Analena Berbok se usprotivila prekidu vatre u ovom trenutku. Nemačka ministarka doslovno je rekla:

„Prekid vatre bi značio da bi Izrael morao da pregovara sa Hamasom kako više ne bi pucali jedni na druge. A pod stalnim raketnim terorom, to bi značilo da Izrael ne bi mogao da se brani. Hamas svakodnevno jasno pokazuje da hoće da izbriše Izrael sa mape. To znači: hoće potpuno da unište Izrael. A u takvoj jednoj situaciji, Izrael mora da zaštiti svoj narod.“

Istovremeno, kako kaže, zajedno s međunarodnim partnerima, Amerikancima i mnogim predstavnicima arapskih zemalja, „pokušava da učini sve“ da ljudi u Pojasu Gaze imaju bezbedna mesta gde mogu da se snabdeju pijaćom vodom i lekovima.

Berbok: „I to je bilo ono što sam htela postignem u Izraelu, da jasno stavim do znanja izraelskoj vladi: narod u Gazi mora biti zaštićen, borba je usmerena protiv terorističke organizacije, Hamasa, koja hoće da uništi Izrael, a ne protiv civilnog stanovništva u Gazi, nevinih ljudi, žena i dece, nevinih Palestinaca.“

„Netanjahu mora da osudi izgradnju naselja“

Nemačka ministarka još jednom je izrazila kritiku izgradnje izraelskih naselja na Zapadnoj obali. To je nedavno rekla i predstavnicima izraelske vlade na licu mesta:

Izraelski premijer mora da osudi to nasilje naseljenika, ono mora biti krivično gonjeno; to je i u interesu bezbednosti Izraela. A u pogledu bezbednosti Zapadne obale, i Izrael je odgovoran za to da situacija tamo ne eskalira.“

Berbok se oštro izjasnila protiv optužbi koje su izneli i muslimani koji žive u Nemačkoj – da Nemačka, s obzirom na svoju istoriju, manje obraća pažnju na patnju naroda u Pojasu Gaze i na okupiranim teritorijama, a više na patnju Izraelaca. Zalaganje za postojanje države Izrael, kako je rekla, jeste i ostaje nemački državni rezon:

Moja zemlja, nacistička vlada u Nemačkoj, odgovorna je za smrt više od šest miliona Jevreja. To što neki sada kritikuju da govorimo o pouci iz Drugog svetskog rata – na kojoj je zasnovano međunarodno pravo kako se genocid više nikada ne bi ponovio – smatram da je to krajnje uznemirujuće.“

Uznemirilo ju je, kaže, i to što su neka muslimanska udruženja u Nemačkoj doduše osudila napad na Izrael početkom oktobra, ali ne sva.

Zloupotrebljavati patnju za govor mržnje – smatram da je to ne samo perfidno, već me boli i kao osobu i kao majku. Nemačka mora da nastavi da preduzima dosledne akcije protiv rasizma i antisemitizma, a to podrazumeva i sprovođenje krivičnog zakona“, rekla je nemačka ministarka Analena Berbok u intervjuu za DW.

(Kurir.rs/Deutsche Welle)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track