PUTINOV GOVOR IZAZVAO JE UZBUNU NA BALTIKU: Ovo je ozbiljna opomena za 3 SUDEDNE DRŽAVE! Poruka šefa Kremlja više neko ozbiljna
Predsednik Vladimir Putin je, tokom govora povodom 80. godišnjice oslobođenja Lenjingrada od nacista rekao da je Rusija u egzistencijalnom geopolitičkom sukobu sa navodnim modernim nacističkim pokretom koji se proteže izvan Ukrajine.
Putin više puta koristi retoriku povezujući baltičke države sa nacizmom. Putin je 2007. optužio Estoniju i Letoniju za „otvoreno veličanje nacista i njihovih pomagača“ nakon što je održan nezvanični dan komemoracije za letonsku i estonsku Vafen SS diviziju, koje su se borile protiv sovjetske okupacije. Putin je takođe optužio Letoniju, Litvaniju i Estoniju za ksenofobiju 2022. godine, rekavši da tretiraju svoje etničke ruske manjine kao „drugorazredne ljude“.
Sličan izraz upotrebio je i na otvaranju spomenika sovjetskim žrtvama nacističkog genocida u Lenjingradskoj oblasti 27. januara, rekavši da će Rusija „učiniti sve da suzbije i konačno istrebi nacizam”. Ceremoniji je prisustvovao i beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko koji je izjavio da su Belorusija i Rusija „još jednom suočene sa pitanjem prava na život naše civilizacije i očuvanja nasleđa kulturnih vrednosti“.
Predsednik ruske Državne dume Vjačeslav Volodin rekao je da "fašistička ideologija postaje norma za lidere NATO-a" i optužio američkog predsednika Džoa Bajdena, kanadskog premijera Džastina Trudoa, britanskog premijera Rišija Sunaka, francuskog predsednika Emanuela Makrona i nemačkog kancelara Olafa Šolca za sponzorisanje genocida. u Ukrajini. Volodin je ovaj navodni rastući fašistički pokret u Evropi opisao kao „opasan put koji bi mogao da dovede do novog svetskog rata“. Direktor ruske spoljne obaveštajne službe Sergej Nariškin takođe je izjavio da Rusija neće stati na pola puta u borbi protiv nacističkih sledbenika.
Vladimir Putin i Aleksandar Lukašenko obraćaju se javnosti u Lenjingradskoj oblasti na ceremoniji otvaranja spomenika poginulim civilima tokom Drugog svetskog rata
Optužbe za nacizam deo su Putinove ideologije kojom podržava geopolitički sukob sa Zapadom koji podseća na Hladni rat, ističe Institut za proučavanje rata (ISW). Poziv na „denacifikaciju“ Ukrajine je zapravo tanko prikriven zahtev za smenom režima.
Ruski zvaničnici su ranije prilepili oznaku „nacizma“ zapadnim zemljama i akterima van Ukrajine. Ali koordinirana retorika Putina, Lukašenka, Volodina i Nariškina 27. januara sugeriše da bi Kremlj mogao sve više da etiketira svakog svog pretpostavljenog protivnika, a možda i ceo Zapad, „nacističkim“ kako bi postavio teren za budući potencijalni napad na članice NATO-a pod maskom zaštite ruskih sunarodnika u inostranstvu i zaštite od navodne nacističke politike.
Kremlj možda veruje da je ovaj narativ takođe lakši za koordinaciju od prethodnih pozivanja etničkim Rusima i koncepta „ruskog mira“. Moskva, naime, Rusiju želi da pozicionira kao glavnog aktera unutar „svetske većine“, koju je definisala kao „civilizacijsko-kulturnu zajednicu koja se objektivno suprotstavlja Zapadu“. Kremlj se možda nada da će „borba protiv fašizma“ biti lakša retorička linija za koordinaciju sa željenim partnerima unutar te fiktivne „svetske većine“, ističe ISW.
Kurir.rs / Jutarnji list
Bonus video:
VUČIĆ NA SVEČANOSTI POVODOM OBELEŽAVANJA 30 GODINA SAVEZA VOJVOĐANSKIH MAĐARA: Danas nemamo veće prijatelje! Srbija je druga najbrže rastuća ekonomija