Nemačka vodi "ofanzivu šarma" unutar Republikanske partije, Japan priprema stručnjaka za pristup Trampu, zvaničnici meksičke vlade razgovaraju sa Trampovim saradnicima, a Australija užurbano donosi zakone koji bi zaštitila vojni sporazum sa Amerikom u slučaju Trampove pobede.

Širom sveta, američki saveznici preduzimaju korake da odbrane ili unaprede svoje interese u slučaju da se bivši predsednik Donald Tramp vrati na vlast posle izbora u novembru. Tramp i njegov demokratski rival Džo Bajden su, prema anketama, trenutno izjednačeni u ključnim državama koje odlučuju izbore.

Strani saveznici žele da izbegnu da se ponovi šamar koji im je Trampova politika "Amerika na prvom mestu" zadala u njegovom prvom mandatu, kada su se dogodili trgovinski ratovi, preispitivanje vojnih saveza, suzbijanje dolaska novih imigranata i povlačenje iz svetskog klimatskog sporazuma.

Agencija Rojters je razgovarala sa diplomatama i vladinim zvaničnicima na pet kontinenata o pripremama za Trampov potencijalni drugi mandat.

Neki strani lideri su direktno kontaktirali Trampa, uprkos riziku da će naljutiti njegovog izbornog rivala, demokratskog predsednika Džoa Bajdena. Saudijski princ prestolonaslednik je nedavno telefonom nazvao Trampa, navodi izvor upoznat sa tim razgovorom, dok su se mađarski premijer i poljski predsednik uživo sastali sa njim proteklih nedelja.

Šef britanske diplomatije Dejvid Kameron je takođe razgovarao sa Trampom ovog meseca na njegovom imanju na Floridi. Reporterima u Vašingtonu je posle rekao da je u pitanju bila privatna večera na kojoj su razgovarali o Ukrajini, ratu Izraela i Gaze i budućnosti NATO-a.

profimedia0859699791.jpg
ZUMAPRESS.com / MEGA / The Mega Agency / Profimedia 

Bela kuća je uputila novinare Rojtersa na komentare portparolke Bele kuće Karin Žan-Pjer koja je navela da sastanci kao što je taj koji je održao Kameron - nisu neoubičajeni. Odbila je da odgovori na pitanja o Trampovom sastanku sa Viktorom Orbanom ili telefonskom razgovoru sa saudijskim princom, o kojem je vest prvo objavio Njujork tajms.

Kancelarija za medije saudijske vlade i Trampov izborni štab nisu odgovorili na pitanja da prokomentarišu taj razgovor. Trampova kampanja saopštila je da je razgovarao o bezbednosnim pitanjima sa svakim od evropskih lidera, uključujući predlog poljskog predsednika Andžeja Dude da članice NATO troše bar 3% bruto nacionalnog proizvoda na odbranu. Trenutno, cilj im je da izdvoje 2% za budžet NATO.

Džeremi Suri, predsednički istoričar na Univerzitetu Teksasa, kaže da su sastanci između kandidata i diplomata normalni, ali smatra da je Trampov sastanak sa Orbanom i razgovor sa saudijskim princom Mohamadom bin Salmanom - neuobičajen.

Trampov savetnik Brajan Hjuz je rekao: "Sastanci i pozivi svetskih lidera predstavljaju priznanje onoga što već znamo kod kuće. Džo Bajden je slab, i kada predsednik Tramp položi zakletvu kao 47. predsednik Sjedinjenih Država, svet će biti bezbedniji a Amerika prosperitetnija".

Trampov štab nije detaljno odgovorio na pitanja o drugim nalazima iz Rojtersove priče, ali je portparolka kampanje Kerolin Livit rekla: "Američki saveznici se nadaju da će predsednik Tramp biti ponovo izabran".

Nemačka "zaobilazna diplomatija"

Veći deo pokušaja uspostavljanja kontakta sa Trampom bio je manje direktan od susreta sa kandidatom.

Nemačka gradi mostove sa Trampovom republikanskom bazom na državnom nivou, podsećajući stranačke zvaničnike na velika nemačka ulaganja u američku industriju.

Imajući u vidu da je Tramp pretio kaznenim tarifama nemačkoj industriji automobila dok je bio predsednik, a sada želi da uvede tarife od minimum 10% na sve uvozne proizvode ako se vrati na položaj, Nemačka koristi translantskog koordinatora da se pripremi za moguću drugu Trampovu administraciju.

solc.jpg
AP Markus Schreiber 

Korodinator Majkl Link, vodi ono što Berlin naziva "zaobilaznom diplomatijom", putujući po zemlji i obilazeći presudne države gde Nemačka ima velike investicije.

"Ukoliko Donald Tramp bude ponovo izabran, bilo bi posebno važno da se spreče kaznene tarife koje planira da uvede na robu iz EU", rekao je Link za Rojters. Kazao je da se sastao sa republikanskim guvernerima Oklahome, Arkanzasa, Alabame i Indijane.

Na svakoj stanici, objasnio je zašto su dobre trgovinske veze temelj nemačkog prisustva u SAD. Najveći izvoznik automobila proizvedenih u Americi je BMW BTWG.DE, a Nemačka kaže da kompanija dirketno ili indirektno zapošljava 860.000 Amerikanaca.

Link se takođe sastaje sa demokratskim zvaničnicima, ali je lobiranje kod onih koji mogu da utiču na Trampa njegov prioritet. Rojters nije mogao da utvrdi da li je sam Tramp svestan pristupa Berlina.

Prijateljska lica za Trampa u Meksiku

U Meksiku su se vladini zvaničnici sastajali sa ljudima bliskim Trampu i razgovarali o pitanjima koja uključuju uključujući migraciju i krijumčarenje fentanila, sintetičkog opijata, u Sjedinjene Države. To su dva pitanja gde bi Meksiko mogao da se suoči sa većim pritiskom SAD pod drugom Trampovom administracijom, prema dva izvora iz Meksika.

Tramp je rekao da će narediti Pentagonu „da na odgovarajući način upotrebi specijalne snage“ za napade na vođstvo i infrastrukturu kartela, za šta je malo verovatno da će dobiti dozvolu meksičke vlade.

Meksički zvaničnici su takođe razgovarali o sporazumu o slobodnoj trgovini u Severnoj Americi, koji je poslednji put izmenjen za vreme Trampovog predsedništva 2020. godine, i treba da bude ponovo revidiran 2026, dodaju izvori. Tramp je u nedavnim javnim komentarima pohvalio svoju prepravku tog sporazuma.

shutterstock-2429741159.jpg
Shutterstock 

A u znak toga koliko su lični odnosi važni pod Trampom, meksička vladajuća partija razmatra alternativne kandidate koje bi imenovala za sledećeg ministra spoljnih poslova, u zavisnosti od toga da li će verovatno pobediti Tramp ili Bajden, rekla su dva izvora upoznata sa razmatranjima.

Predsednički izbori u Meksiku se održavaju u junu. Ako pobedi Klaudija Šajnbaum, kandidatkinja vladajuće stranke, kako se trenutno očekuje, stupila bi na dužnost u oktobru. Ukoliko ankete nagoveste Trampovu pobedu, verovatno će izabrati Marsela Ebrarda za svog šefa diplomatije, kažu izvori. On je bio ministar spoljnih poslova za vreme Trampovog prvog mandata i smatra da se da se "dobro držao" u odnosima sa američkom administracijom u to vreme.

Japanski "stručnjak za Trampa"

Da bi ojačao svoje diplomatsko angažovanje sa Trampovim štabom, Japan se sprema da angažuje Sunao Takaa, prevodioca školovanog na Harvardu koji je pomogao bivšem premijeru Šinzu Abeu da se zbliži sa Trampom tokom partija golfa.

Drugi bivši premijer Japana, Taro Aso, sastao se sa Trampom u Njujorku u utorak, prema zvaničniku kampanje. Najbližeg saveznika Amerike u Aziji brine da bi Tramp mogao da oživi trgovinski protekcionizam i zahteva više novca za održavanje američkih snaga u Japanu, kažu vladini zvaničnici.

Britanska Laburistička partija, koja je sada u opoziciji, ali je veliki favorit za pobedu na izborima koji se očekuju do kraja godine, možda će imati teži put da ostvari dobre odnose sa eventualnom Trampovom administracijom.

Dejvid Lemi, koji bi bio ministar spoljnih poslova laburista, jednom je napisao u časopisu Tajm da je Tramp „neonacistički sociopata koji mrzi žene“. Lami sada radi na izgradnji veza sa republikancima, rekao je zvaničnik laburista.

Lami se sastao sa republikancima za koje se veruje da su kandidati za uloge u Trampovom kabinetu, uključujući Majka Pompea, bivšeg američkog državnog sekretara pod Trampom, rekao je zvaničnik Laburista.

Lami je odbio da bude intervjuisan, ali je rekao da su mnogi britanski političari kritikovali Trampa i da bi on kao ministar spoljnih poslova zastupao britanske interese bez obzira na to ko zauzima Belu kuću.

Viktorija Kouts, bivša zamenica savetnika za nacionalnu bezbednost u vreme Trampa, rekla je da bi pobeda laburista mogla da znači težak period u odnosima SAD i Velike Britanije ako Tramp pobedi, navodeći "lični animozitet" kod dela laburista. Predstavnik Pompea je odbio da komentariše.

Nervoza u Australiji

Australijski ambasador u SAD Kevin Rad nedavno je navukao Trampov gnev zbog prethodnih kritika na račun bivšeg predsednika. U intervjuu prošlog meseca, Tramp je rekao da je čuo da je Rad, bivši premijer, bio „malo gadan“ i da je: „Ako bude iole neprijateljski raspoložen, neće dugo ostati tamo“.

Ministarka inostranih poslova Australije Peni Vong branila je Ruda, rekavši da će ostati ambasador ako se Tramp vrati na vlast. Iza kulisa, Rad pokušava da zaštiti ključni vojni sporazum da ga Tramp ne poništi, rekao je diplomatski izvor iz Australije.

Bajdenova administracija se složila da pomogne Australiji da načini svoj prvi korak ka razvoju flote podmornica na nuklearni pogon prodajom Kanberi tri do pet podmornica klase Virdžinija.

profimedia0865223489.jpg
SOPA Images / Sipa Press / Profimedia 

Rad je podstakao Kanberu da brzo reaguje na donošenju zakona koji je približava američkim standardima za kontrolu naoružanja i uspostavlja specijalno telo za nuklearnu bezbednost, u nadi da će to otežati Trampu da poništi prodaju, rekao je izvor.

Ambasada Australije u SAD je odbila da komentariše. Kanbera nije odmah odgovorila na zahtev za komentar. Majkl Šubridž, iz firme Strategic Analysis Australia, rekao je da bi Trampova politika „Amerika na prvom mestu“ ipak mogla da poništi dogovor.

"Sve poluge su tu da Tramp kaže: 'Američka mornarica nema dovoljno, tako da Australija neće dobiti nijednu podmornicu'", rekao je stručnjak za odbranu.

Rojters nije mogao da utvrdi Trampov stav o tom pitanju. U predizbornoj kampanji do sada nije izrazio nikakvu zabrinutost u vezi sa tim sporazumom.

Diskretan pristup Južne Koreje

Jedan način da saveznici SAD utiču na Trampa jeste preko lobista, posebno ako žele da budu diskretni.

Bivši zvaničnik južnokorejske vlade, koji sada boravi u Vašingtonu, rekao je da Bajdenova administracija pažljivo prati strane vlade i da Seul više voli da razume Trampovo razmišljanje preko lobističkih firmi na „tajni način“.

Četvrt sa lobisitičkim firmama u Vašingtonu vrvi od Južnokorejaca koji žele da razumeju Trampove stavove o trgovini i investicijama, uključujući šta bi se desilo sa Bajdenovim Zakonom o smanjenju inflacije (IRA), rekao je zvaničnik južnokorejske vlade.

Kabinet predsednika Južne Koreje nije odmah odgovorio na zahtev za komentar.

shutterstock-2430067293.jpg
Shutterstock 

Zakonom IRA podržava se obnavljanje proizvodnje i energetska tranzicija.

Tramp takođe podržava vraćanje poslovnih operacija iz inostranstva u zemlju, ali ne i Bajdenov pritisak da se sa fosilnih goriva pređe na zelenu energiju.

Neki američki saveznicikoriste lobiste povezane sa Trampom, uključujući kompaniju Ballard Partners, koji vodi Brajan Balard, lobista sa Floride koji je tražen zbog svojih bliskih veza sa Trampom. Balardovi klijenti su Japan i Demokratska Republika Kongo, prema podacima te kompanije i američkim javno dostupnim dokumentima. Odbio je da imenuje druge.

„Mnogi članovi naše firme bili su dugogodišnji saveznici bivšeg predsednika“, rekao je Džastin Sejfi, Balardov partner.

Japansko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je zatražilo savet i podršku od širokog spektra stručnjaka, i odbilo je da komentariše veze sa Balardom. Kongo nije odmah odgovorio na zahtev za komentar.

(Kurir.rs/Glas Amerike/Preneo: N.V.)