Stotine izraelskih krajnjih desničara upalo je danas u kompleks džamije al-Aksa u Jerusalimu, uoči ''Marša zastave'', kojim će Izrael danas proslaviti ''ujedinjenje'' Istočnog i Zapadnog Jerusalima posle šestodnevnog rata 1967, javlja palestinska agencija Wafa.

Oko 800 Izraelaca, podeljenih u grupe, upalo je u džamiju, jedno od najsvetijih mesta za muslimane, dok su u tom delu grada izbili sukobi, a jake snage policije raspoređene da bi obezbeđivale „Marš zastave“, pokušale su da razdvoje dve strane. Ekstremisti su takođe izvodili talmudske rituale u blizini pijace Al-Katanin i Damaške kapije, jedne od glavnih kapija koje vode do džamije Al-Aksa.

xxxx01-epa-atef-safadi.jpg
EPA Atef Safadi 

Izvori su za Wafu rekli da je bio prisutan i bivši član Kneseta Moše Fejglin. Izraelske vlasti su poslale više od 3.000 policajaca u Jerusalim i postavile vojne punktove na glavnim putevima, najavljujući da će zatvoriti glavne pravce i rasporediti još policijskih snaga uoči “Marša zastave“.

U međuvremenu, teško naoružani vojnici su pojačali linije i pooštrili ograničenja na kapijama koje vode do Starog grada i džamije Al-Aksa. Očekuje se da će u tom maršu učestvovati i ministri i poslanici Kneseta iz vladine koalicije, uključujući i krajnje desničarskog poslanika Itamara Ben Gvira.

Jordansko Ministarstvo spoljnih poslova pozvalo je Izrael da zaštiti svetost džamije Al-Aksa i osudilo upad na lokaciju i ograničenja kretanja koja su nametnuta Palestincima u okupiranom istočnom Jerusalimu, piše Al Džazira. Palestinci vide marš kao očiglednu provokaciju usmerenu na potkopavanje njihovog prava na Istočni Jerusalim kao prestonicu.

jerusalim-al-aksa-ap.jpg
AP / Mahmoud Illean 

Nasilje tokom marša 2021. doprinelo je početku desetodnevnog rata između Izraela i Hamasa, koji je upozorio da će reagovati na upade u kompleks džamije Al Aksa i pokušaje jevrejskih doseljenika da nasilno raseljavaju palestinske stanovnike iz svojih kuća.

Izrael smatra da ceo Jerusalim, uključujući Istočni Jerusalim, koje je zauzela i anektirala u šestodnevnom ratu 1967. i kao „večiti i nepodeljeni“ glavni grad jevrejske države. Stari grad Jerusalim, ograđen zidinama, dom je nekih od najsvetijih mesta jevrejske, muslimanske i hrišćanske religije i često je poprište incidenata.

Kurir.rs/Wafa/Nova/Preneo: P. P.