Američki predsednik Džo Bajden i ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski su u četvrtak potpisali 10-godišnji bilateralni bezbednosni sporazum sa ciljem jačanja odbrane Ukrajine od ruskih osvajača i približavanja Ukrajine članstvu u NATO-u.

Sporazum, potpisan na marginama samita G7 u Italiji, ima za cilj da obaveže buduće američke administracije na podršku Ukrajini, čak i ako bivši predsednik Donald Tramp pobedi na izborima u novembru, rekli su zvaničnici.

"Naš cilj je da dugoročno ojačamo ukrajinsku odbranu i sposobnosti odvraćanja", rekao je Bajden na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Zelenskim. Rekao je da je poruka G7 ruskom predsedniku Vladimiru Putinu "Ne možete čekati da odustanemo. Ne možete nas podeliti."

Grupa bogatih nacija takođe je pristala na kredit od 50 milijardi dolara za Ukrajinu uz pomoć profita od zamrznute ruske imovine.

Detalji bezbednosnog sporazuma

Ministri odbrane NATO-a sastaće se u petak u Briselu na drugi dan razgovora o formalizovanju podrške transatlantskog saveza Ukrajini. Zemlje NATO-a dosad su koordinirale podršku Ukrajini delovanjem neformalne Kontaktne grupe za odbranu Ukrajine, pod vođstvom Sjedinjenih Država. Sada članice raspravljaju o načinima prebacivanja te odgovornosti na formalne strukture NATO-a.

Očekuje se da će ministri u petak odobriti plan za misiju pod nazivom NATO-ova bezbednosna pomoć i osposobljavanje Ukrajine (NSATU), koji je već odobren na nižem nivou u četvrtak, rekli su izvori iz saveza za Dpa. NSATU bi nadgledao kako NATO prvi put službeno koordinira vojnu pomoć Ukrajini.

Osim toga, "radićemo na tome kako dodatno ojačati našu snagu odvraćanja i odbrane", rekao je novinarima u četvrtak glavni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg.

whatsapp-image-20231121-at-9.41.35-am.jpg
Zorana Jevtić 

"Ministri će raspravljati o novom obavezivanju odbrambene industrije da poveća vojnu proizvodnju, i učvrstiti dugoročnu saradnju s industrijom“, rekao je glavni sekretar.

Razgovori u petak poslednji su sastanak ministara NATO-a pre samita čelnika koji bi trebalo da se održi u Vašingtonu u julu. Tamo Stoltenberg želi da zemlje NATO-a dogovore plan za dugoročno održavanje trenutnog nivoa podrške Ukrajini, koju on procenjuje na 40 milijardi evra godišnje.

Teret bi se podelio s obzirom na BDP zemalja NATO-a, u čemu bi Sjedinjene Države doprinele sa 50 odsto, rekao je Stoltenberg u četvrtak. Trenutni sporazum o NSATU ne uključuje nikakve posebne finansijske obaveze, ali utvrđuje da će zajedničku pomoć barem koordinirati NATO.

(Kurir.rs/Večernji/Preneo: A.N.)

Bonus video:

04:02
"OVO JE KISINDŽEROVA FORMULA MIRA KOJU JE ZELENSKI ODBIO" Drašković: Ukrajina mogla biti primljena u NATO, postojao je JEDAN USLOV Izvor: Kurir televizija