ON BI PRITISNUO CRVENO NUKLEARNO DUGME, A BIĆE NOVI PREMIJER? Laburisti Kira Starmera favoriti na britanskim izborima
U Ujedinjenom Kraljevstvu se sutra održavaju parlamentarni izbori koje je premijer Riši Sunak raspisao pre vremena, a na kojima se očekuje pravi debakl njegove Konzervativne partije i kraj vlasti torijevaca posle punih 14 godina.
AP navodi da ankete ukazuju da će vladajuća britanska stranka biti kažnjena zbog neispunjenih obećanja koja su ranije davali biračima.
Konzervativci su vlast preuzeli u proleće 2010. u vreme globalne finansijske krize i vodili zemlju skoro deceniju i po.
U poslednjim istraživanjima javnog mnjenja objavljivanim pred sutrašnje glasanje opoziciona Laburistička partija ubedljivo vodi ispred torijevaca nakon što se tokom kampanje fuokusirala na poruku da će naciji doneti promenu.
Lider stranke tradicionalno leve orijentacije je ser Kir Starmer, koji će po svemu sudeći postati britanski premijer i novi stanovnik Dauning strita broj 10.
Za razliku od Džeremija Korbina, nekadašnjeg vođe laburista koji je tvrdio da kao predsednik vlade ne bi koristio nuklearno oružje kojim raspolaže London, Starrmer je tokom ove predizborne kampanje jasno stavio do znanja da je spreman da pritisne crveno dugne kako bi zaštitio Ujedinjeno Kraljevstvo.
Starmer je poručio britanski program nuklearnog odvraćanja potencijalnog napadača od "životne važnosti" za odbranu zemlje i da bi bio spreman da upotrebi atomski arsenal.
- Jasno je da niko ko planira da postane (britanski) premijer ne bi naveo okolnosti u kojem bi nuklearno oružje bilo korišćeno. To bi bilo neodgovorno. To je deo naše odbrane koji je od životne važnosti. Tako da bismo naravno buili spremni da ga upotrebimo - poručio je Starmer prošlog meseca.
Skaj njuz je tada preneo da lider laburista nije ni nakon insistiranja novinara hteo da kaže kada bi upotrebio nuklearno oružje.
Prema anketama, Starmerovi laburisti imaju prednost od oko 20 odsto u odnosu na konzervativce premijera Sunaka, koji su bili na vlasti u periodu izlaska Velike Britanije iz Evropske unije i pandemije koronavirusa, pri čemu je javnost oštro kritikovala način na koji su se torijevci nosili sa tom krizom.
- Jasno je da postoji široko rasprostranjeno i veoma duboko nezadovoljstvo konzervativcima. Nezadovoljstvo zbog troškova života, ali takođe mislim da su tu i skandali - rekla je Ursula Haket, politička analitičarka na Rojal Holovej univerzitetu u Londonu, za Asošijeted pres.
Boris Džonson, koji je podneo ostavku prošle godine nakon niza skandala, uključujući kršenje pravila o karantinu tokom pandemije koronavirusa, bio je jedan od pet konzervativnih premijera u proteklih osam turbulentnih godina.
Analitičari kažu da se još uvek aktuelni premijer Sunak trudi da se reši te negativne slike usred novih istraga britanske komisije za kockanje o članovima Konzervativne partije koji su se kladili kada će prevremeni izbori biti raspisani.
Poseban problem za konzervativce predstavlja nova desničarska stranka Reformisati Ujedinjeno Kraljevstvo Najdžela Faraža koja preuzima birače torijevcima na osnovu kritika na račun rukovodstva konzervativaca zbog neuspeha u kontrolisanju imigracije.
Glasači će birati svih 650 članova donjeg doma parlamenta, po jednog u svakoj od 650 izbornih jedinica. U svakoj izbornoj jedinici pobeđuje kandidat koji osvoji prvo mesto, bez obzira na procenat dobijenih glasova.
(Kurir.rs/AP/Sky News/Glas Amerike/Preveo i priredio: N. V.)
VUČIĆ NA SVEČANOSTI POVODOM OBELEŽAVANJA 30 GODINA SAVEZA VOJVOĐANSKIH MAĐARA: Danas nemamo veće prijatelje! Srbija je druga najbrže rastuća ekonomija