Donald Tramp, republikanski predsednički kandidat i bivši šef Bele kuće, upucan je u uho tokom mitinga u Pensilvaniji, a ta pucnjava u kojoj je stradala jedna osoba i dvoje ljudi ranjeno, uz likvidiranog atentatora, izazvala je paniku na skupu i oštre osude širom zemlje.

AFP podseća da je tokom istorije SAD bilo više napada na predsednike ili predsedničke kandidate, prenosi Glas Amerike.

Ronald Regan (1981)

Predsednik Regan je upucan nakon što je napustio skup u hotelu "Hilton" u Vašingtonu. Teško je ranjen i proveo je 12 dana u bolnici.

profimedia0200561713.jpg
Michael A. W. Evans / Zuma Press / Profimedia 

Napadač je bio Džon Hinkli mlađi, koji je pušten na slobodu 2022. godine.

profimedia0200561720.jpg
Michael A. W. Evans / Zuma Press / Profimedia 

Posle incidenta, Reganu je porasla popularnost. Džerald Ford (1975)

Predsednik Ford prošao je bez povreda u dva odvojena pokušaja ubistva za koje su bile odgovorne dve žene u septembru 1975. godine.

predsednicka-biblioteka-dzerald-ford.jpg
Wikipedia/Predsednička biblioteka Džerald Ford 

Oba pokušaja su bila u Kaliforniji u razmaku od samo 17 dana.

Džordž Volas (1972)

Dok je vodio kampanju za demokratsku predsedničku nominaciju, Volas je upucan četiri puta u tržnom centru u Lorelu u saveznoj državi Merilend. Zbog tog napada ostao je doživotno paralisan.

Pokušaj ubistva Volasa, poznatog po podršci segregaciji i populizmu, naglasio je političke tenzije u SAD i potencijal za nasilje u doba Vijetnamskog rata.

Robert F. Kenedi (1968)

Brat predsednika Džona F. Kenedija, koji je bio u trci za demokratsku predsedničku nominaciju, ubijen je u hotelu "Ambasador" u Los Anđelesu.

Ubistvo je imalo velike posledice po predsedničku trku 1968. godine i dogodilo se samo dva meseca nakon što je ubijen borac za građanska prava Martin Luter King mlađi. To je sve doprinelo političkim nemirima krajem 60-tih godina 20. veka.

Džon F. Kenedi (1963)

Predsednik Kenedi ubijen je u Dalasu u Teksasu, dok se vozio u koloni automobila sa suprugom Džeki. Kenedija je ubio Li Harvi Osvald. Vorenova komisija, koja je istraživala ubistvo, utvrdila je 1964. godine da je Osvald, bivši marinac koji je živio u Sovjetskom Savezu, delovao samostalno.

collage13213212.jpg
CSU Archives / Everett / Profimedia, ullstein bild / ullstein bild / Profimedia, Everett Collection/CPL Archives / Everett / Profimedia, EPA/Abbie Rowe National Park Serv, EPA/Abbie Rowe Jfk Presidential 

Mnogi Amerikanci veruju da je sa smrću Kenedija počeo turbulentiji period u američkoj politici i društvu, u svetlu rata u Vijetnamu i borbe za građanska prava. Frenklin D. Ruzvelt (1933)

Novoizabrani predsednik FDR bio je meta pokušaja ubistva u Majamiju, na Floridi. Nije povređen, ali je u napadu ubijen gradonačelnik Čikaga Anton Cermak.

Teodor Ruzvelt (1912)

Poput Trampa, Tedi Ruzvelt je bio u trci za Belu kuću kao bivši predsednik kada je upucan u Milvokiju u saveznoj državi Viskonsin.

teodor-ruzvelt.jpg
YouTube/Printscreen 

Metak, koji mu je ostao zaglavljen u grudima do kraja života, usporio je savijeni govor na 50 strana i čelična kutija za naočare u džepu košulje. Uprkos tome što je upucan, Ruzvelt je odlučio da održi planirani govor.

Vilijam Mekinli (1901)

Predsednika Mekinlija ubio je anarhista Lion Čolgos u Bafalu u saveznoj državi Njujork.

Abraham Linkoln (1865)

Linkolna je ubio Džon Vilkis But, poznati glumac i simpatizer Konfederacije, dok je tadašnji predsednik gledao predstavu "Naš američki rođak" u Fordovom pozorištu u Vašingtonu.

profimedia0608813720.jpg
Janusz Piekowski / Alamy / Alamy / Profimedia 

Butov napad, samo nekoliko dana nakon predaje snaga Konfederacije u Građanskom ratu, bio je deo veće zavere koja je obuhvatala i pokušaje da se ubiju potpredsednik Endrju Džonson i državni sekretar Vilijam Sivord.

(Kurir.rs/Glas Amerike/Preneo: N. V.)

Bonus video:

03:22
"AKO TREBA, TRAMP ĆE POLOŽITI ZAKLETVU IZ ZATVORA" Vuković: On su u ovakvim situacijama snalazi kao riba u vodi, AMERIKA PODELJENA Izvor: kuriir tv