Dvoje američkih astronauta koji su odleteli na osmodnevnu misiju u junu mogli bi da ostanu na Međunarodnoj svemirskoj stanici do sledeće godine ako njihova letelica Boing Starlajner ne bude mogla da se popravi kako bi se vratili kući, saopštila je NASA.

Zvaničnici američke agencije u sredu su rekli da bi astronauti Buč Vilmor i Sani Vilijams, koji su bili prva posada Starlajner kapsule, mogli da se vrate letelicom Crew Dragon kompanije SpaceX u februaru 2025. ako se Starlajner i dalje bude smatrao nesigurnim.

Razmatrali su se potencijalni planovi sa SpaceX-om da ostave dva sedišta prazna na predstojećem lansiranju Crew Dragon-a, koje je u utorak odloženo za mesec, dok NASA i Boing rade na tome kako da vrate astronaute kući.

Probna misija astronauta 5. juna, za koju se prvobitno očekivalo da će trajati oko osam dana na stanici, odužila se zbog problema sa Starlajnerovim pogonskim sistemom koji je sve više dovodio u pitanje sposobnost letelice da ih bezbedno vrati na Zemlju.

Portparol Boinga rekao je da će kompanija, ako NASA odluči da promeni Starlajnerovu misiju, "preduzeti akcije neophodne da konfiguriše Starlajner za povratak bez posade“.

Upotreba SpaceX letelice za povratak astronauta, koje je Boing planirao da vrati na Starlajneru, bio bi veliki udarac za giganta avio-industrije koji godinama pokušava da parira Crew Dragon-u, piše Guardian.

Starlajner je bio prikačen na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS) 63 od maksimalnih 90 dana koliko može da ostane, a parkiran je na istom "doku" koji će Crew Dragon morati da koristi za transport sledeće posade astronauta.

SpaceX je lansiranje kapsule Crew-9 prvobitno zakazao za sredinu avgusta. NASA sada kaže da će misija biti pokrenuta nakon 24. septembra.

svemir-2.jpg
Printscreen YouTube 
foto: Printscreen YouTube

Boing je u julu saopštio da su nakon rigoroznih testova na zemlji, inženjeri istakli probleme u Starlajneru, uključujući iznenadni kvar na pogonskom sistemu i curenje helijuma. U saopštenju od 2. avgusta, kompanija je saopštila da "poverenje u Starlinerov povratak sa posadom ostaje visoko“.

Nedavni izveštaji sugerišu da postoji više sukoba iza kulisa između lidera NASA i Boinga. Navodno su neki od zvaničnika svemirske agencije postavili pitanje da li Starlajner treba da vrati Vilijamsa i Vilmora.

Ovonedeljni sastanak Komercijalnog programa posade NASA, koji nadzire Starlajner, završio se neslaganjem nekih zvaničnika sa planom da se prihvate Boingovi podaci o testiranju i Starlajner Starlajner upotrebi za dovođenje astronauta kući, rekli su zvaničnici tokom konferencije za medije u sredu.

"Nismo glasali na način koji bi doveo do zaključka“, rekao je šef ovog programa Stiv Stič.

"Saslušali smo od mnoge ljude koji su bili zabrinuti, a odluka nije bila jasna“, dodao je Ken Bauersok, šef svemirskih operacija.

svemir.jpg
Printscreen YouTube 
foto: Printscreen YouTube

Boing pokušava da očuva narušeni ugled

Izvršni direktor Boinga nije bio na konferenciji u sredu, a stručnjaci su za Guardian rekli da nije neobično ili neočekivano da eksperimentalni svemirski let izazove probleme.

"To je definisano kao probna misija, zove se probni let sa posadom, a jedna od njenih zadataka je da se bavi neplaniranim problemima“, rekao je Džeri Stoun, viši saradnik Instituta za svemirske studije i autor knjige "Jedan mali korak".

Međutim, ulog je velik za Boing, koji se poslednjih nekoliko godina bori sa narušavanjem ugleda u medijima zbog problema na svojim avionima.

Na poslednjoj konferenciji za medije kompanije o Starlajneru Mark Napi programski menadžer Boingovog komercijalnog tima, rekao je da mu je žao što je tako toliko naglašavao o da će misija trajati samo osam dana.

"Žao mi je što nismo prosto rekli da ćemo ostati tamo dok ne završimo sve što želimo da uradimo“, rekao je Napi.

Dosadašnja Boingova testiranja su pokazala da su četiri Starlajnerova mlazna motora otkazala u junu jer su se pregrejali i automatski se isključili, dok su drugi potisnici koji su ponovo pokrenuti tokom testova delovali slabije nego što je normalno zbog prisustva nekakvog ograničenja sa pogonskim gorivom.

Kurir.rs/Guardian/Preneo: P. P