MOLDAVIJA JE OPASNO PODELJENA, PRETVORENA U BOJNO POLJE: Sutra je dan od kojeg svi strepe, održava se drugi krug predsedničkih izbora! Šta možemo da očekujemo?
Sutra je drugi krug predsedničkih izbora u Moldaviji, šta možemo da očekujemo?
Priznao je odluku građana ove zemlje da se Moldavija pridruži Evropskoj uniji, piše Glas Amerike.
Ipak, cela situacija je bila veoma tesna, kada se govori o rezultatu referenduma, on jeste prošao, građani jesu rekli "da", ali se ne očekuje da će taj put biti lak.
Pristalice referenduma za ovakav ishod krive umešanost Rusije uoči prvog kruga predsedničkih izbora koji su održani 20. oktobra zajedno sa referendumom o putu zemlje ka članstvu u Evropskoj uniji.
Kako piše Glas Amerike, obe kampanje bile su poremećene masovnim ruskim dezinformacijama i navodnom kupovinom glasova za koju se prstom upire u Kremlj i tvrdi da je Rusiju koštala na desetine miliona dolara.
Neki su opisali celu situaciju u kontestu atmosfere gorčine i podela sa neviđenim "govorom mržnje", uključujući uvrede na entičkom osnovu, ostavljajući zemlju, neki bi rekli, opasno podeljenom.
Dva najbolje plasirana predsednička kandidata u prvom krugu izbora, aktuelna proevropska predsednica Maja Sandu i bivši generalni tužilacAleksandar Stojanoglo za koijeg se kaže da je proruski orijentisan, idu na drugi krug izbora sutra, 3. novembra.
- Nadam se da će proevropske snage, da će Maja Sandu pobediti na izborima, ali brinem se da će ova pobeda biti ostvarena sa malom razlikom. Tako je bilo i sa referendumom, a ovakvo stanje znači da će taj antagonizam u društvu ostati - rekla je za Glas Amerike Ljudmila Barba, voditeljka moldavskog programa "Evropski vektor".
Moldavija je parlamentarna republika i ti izbori će se održati sledeće godine. Trenutno vladu kontroliše partija PAS Maje Sandu, ali neki predviđaju da bi mogla da izgubi tu poziciju sledeće godine.
Analitičari očekuju da će "Moldavija još neko vreme ostati bojno polje za srca, umove i političke privrženosti", a Moskva je, kako prenosi list, "bez sumnje spremna da dalje iskoristi podele."
Kako piše list, Rusija se širi oko Moldavije od raspada SSSR-a, ali usavršava svoju tehniku mešanja od prošlogodišnjih lokalnih izbora.
- Za njih (Kremlj) je to bilo kao trening za mešanje u izbore, a onda su to pojačali - rekla je za Glas Amerike Orisija Lucevič, zamenica direktora "Programa za Rusiju i Evroaziju" u londonskom Četam hausu.
- Videli su šta je funkcionisalo, a to je kupovina glasova, pokušaj da se jaja stave u različite korpe, ali ispod svega, imaju uticaj, imaju ih na platnom spisku Rusije - rekla je ona.
Najodvažniji deo šeme bilo je učešće odbeglog ruskog oligarha Ilana Šora, koji je 2017. osuđen za bankarsku prevaru u Moldaviji. Optužen je da je podmitio oko 300.000 Moldavaca, plaćajući im da glasaju protiv Evrope na prošlomesečnom referendumu.
- Oni su plaćeni za svoju aktivnost, od 50 evra mesečno pa naviše. To nije veliki novac, ali kada se uzme u obzir komplikovana ekonomska i socijalna situacija u Moldaviji, za ljude sa niskim primanjima, ovih 50 evra su važni - rekla je Ljudmila Barba.
Predsednica Maja Sandu je pozvala na zaustavljanje ovakvog trenda, ali nije uspela da ga zaustavi.
Drugi krug izbora u Moldaviji nakon izbora u Gruziji
Drugi krug izbora u Moldaviji dolazi nakon žestoko osporavane pobede gruzijske proruske partije "Gruzijski san".
Opoziciona predsednica Gruzije, Salome Zurabišvili, proglasila je rezultate nelegitimnim, opisujući ih kao "rusku specijalnu operaciju" za podrivanje glasanja i ona se u ovom trenutku bori sa neizvesnim konačnim efektom.
Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) je primetila zastrašivanje birača, ubacivanje glasačkih listića i podmićivanje u Gruziji, ali Moskva tvrdi da su joj ruke čiste.
Bez obzira na krajnji ishod, uspeh proruske stranke je dramatičan preokret za zemlju koja je ratovala sa Rusijom 2008. godine, piše Glas Amerike.
- Nisam mogla ni da zamislim da su se Rusija ili ruska agenda tako snažno vratile u Gruziju. Neko vreme je bilo toliko otvorene mržnje prema Rusiji da bi sve za šta se sumnjalo da je povezano sa Rusijom odmah bilo odbačeno. Ovde su Rusi pametni u tome kako igraju igru subverzije. Oni ne govore otvoreno da je ovo ruska agenda - dodala je Lucevič.
Nedavno usvajanje zakona o "stranim agentima" u Gruziji, akt koji je, prema pisanju lista, inspirisan od strane Moskve, naterao je EU da pauzira dalju diskusiju o uvođenju Gruzije u blok, a sprovođenje prošlonedeljnih izbora trebalo je da bude još jedan "lakmus test" za Brisel o spremnosti Tbilisija da se pridruži.
Kako piše Glas Amerike, iako možda postoji pametna, napredna manipulacija od strane Moskve, Barba kaže da se ne može zanemariti efekat neposrednog sirovog besa koji dolazi iz Kremlja.
- Ovo su prvi izbori otkako je počela ruska agresija u Ukrajini. Situacija je komplikovanija jer je Rusija besna što nije uspela da zauzme Ukrajinu za tri dana i to je čini agresivnijom. Pošto nije uspela da izbori pobedu u Ukrajini, ide na manje, u Gruziju i Moldaviju, da dokaže ili potvrdi svoj status - kaže Lucevič.
Za narod Moldavije strah je postao glavna tema izbora. Barba ističe da je proruska strana rekla da će, ako Moldavija ostane blizu Rusije, "zemlja biti bezbedna i da se rat vodi u Ukrajini jer je išla ka EU".
- Taj narativ se vrti okolo, a proevropljani kažu da ako završimo sa Rusijom, imaćemo rat, bićemo uvučeni. Obe strane pokušavaju da kažu da bi druga opcija mogla da dovede do rata.
Prema Lucevič, strah može na kraju da uguši glavnu poruku Maje Sandu da Moldavija može imati svetliju budućnost sa Evropom. I ovo uzima danak među nekim mlađim članovima tima Maje Sandu.
- Oni ne osećaju da je to fer igra. Ne osećaju da mogu da pobede protiv toga. Toliko je moćno. Teško je takmičiti se kada neko poput Rusije podgreva bes, strah, a vi morate da se takmičite na pozitivnoj agendi - ističe Lucević.
Ipak, ulazak u Evropsku uniju je borba sama po sebi i Lucevič hvali Maju Sandu što je preuzela tu borbu, a priroda ove predizborne kampanje, zaključuje ona, stavila je Moldaviju više ispred i u središte na dnevnom redu Evrope i možda stavila pojačan fokus na ono što Rusija radi na marginama rata u Ukrajini, piše Glas Amerike.
(Kurir.rs/Voice of America/Preneo: V.M.)
BONUS VIDEO
LAŽI PO ISTOM RECEPTU, IZ ISTE KUHINJE: Na N1 i Novoj S ni reč da je Vučić danas bio na pomenu Nemanji Komaru! ČINJENICE IH UVEK DEMANTUJU