VELIKA BELA AJKULA UNAKAZILA RONIOCA, NIJE MU BILO SPASA! Profesionalni sakupljač školjki poginuo tokom snimanja dokumentarca! Zarađivao i do 1.300 EVRA dnevno!
U južnom Pacifiku kod Novog Zelanda, 24-godišnjeg ronioca ubila je velika bela ajkula tokom snimanja dokumentarnog filma. Drama se dogodila sredinom novembra.
Nakon što je skočio u vodu, 24-godišnjeg Džejda Kahukora-Diksona napala je ajkula i teško ga povredila. Podlegao je povredama u bolnici i lekari više ništa nisu mogli da učine. On je nedavno učestvovao na snimanju dokumentarnog filma.
Tim ga je pratio u njegovoj strasti - sakupljanju školjki. On je na jesen započeo svoj posao iz snova kao ronilac.
- Sakupljam morske školjke na dubinama od 10 do 15 metara i upravo sam kupio kamion i čamac, ne plašim se - rekao je jednom prilikom novinarima.
U razgovoru sa novinarom Johanesom Hanom, on je dodao da je oduvek bio svestan rizika od ajkula, ali ih se nije plašio.
Sakupljač morskih školjki već je jednom prilikom doživeo opasnu situaciju, kada je oko njega kružila ajkula duga pet metara.
- Sakrio sam se iza stene, jer kako se ronioci uče da se nose sa strahom. Ovako, ako vidimo veliku belu ajkulu, samo se sakrijemo, smirimo, a onda otplivamo negde drugde i nastavimo da plivamo - rekao je on.
Ronjenje u okeanu radi skupljanja školjki smatra se unosnim poslom. Možete zaraditi do 2.500 novozelandskih dolara (oko 1.300 evra)dnevno. Kupci, uglavnom iz Azije, za velike školjke plaćaju i do 200 evra po kilogramu. Međutim, sakupljanje uključuje veliki rizik.
(Kurir.rs)
Ajkula u Herceg Novom: