Slušaj vest

Prema pisanju izraelskog lista "Times of Israel", delegacija američkih Jevreja posetila je Damask prvi put posle pada Bašara al-Asada. List dodaje da su u Damasku lepo dočekani, ali i da su jevrejska mesta u zapuštenom stanju.

Pre nego što je otišao iz Sirije u SAD 1992. godine, Henri Hamra je radio u prodavnici odeće u Damasku.

Tu je radio zajedno sa dečakom rođenim od majke Jevrejke i oca muslimana. Upoznao je davno dečakovu porodicu, ali je izgubio vezu sa njima kada je napustio Siriju sa svojih 15 godina.

Ove nedelje, kada se prvi put posle toliko godina vratio u Siriju, Hamra se sreo sa bratom svog bivšeg kolege i druga.

- Grlio me, ljubio i govorio: "Ne ostavljajte nas same, želimo da Vas vidimo, želimo da ostanemo u kontaktu sa Vama" - rekao je Hamra.

Susret je bio deo srdačne dobrodošlice koja je ukazana američkoj jevrejskoj delegaciji ove nedelje u Damasku, što je prva poseta američkih Jevreja Siriji od pada Bašara al-Asada.

Hamra i njegov otac, rabin Jusuf Hamra, otputovali su za Siriju kako bi obnovili sećanje na svoje sirijske korene i proverili stanje jevrejskih istorijskih lokacija.

Pored pozitivnog prijema, zatekli su osiromašenu jevrejsku zajednicu i to da je većina jevrejskih lokacija u zapuštenom stanju.

Četvorodnevno putovanje organizovala je Sirijska operativna grupa za vanredne situacije (SETF).

U pitanju je, kako piše list, neprofitna organizacija sa sedištem u SAD, koja je osnovana 2011. godine kao "odgovor na građanski rat i Asadovu diktaturu." Delegacija je letela avionom "Katar ervejza" od Njujorka do Dohe, a onda od Dohe do Damaska.

Delegacija američkih Jevreja sirijskog porekla posetila je Damask iz kojeg su mnogi od njih otišli davno. Tom prilikom su posetili jevrejsku četvrt i sinagogu koje su zatekli u zapuštenom stanju. Foto: LOUAI BESHARA / AFP / Profimedia

U delegaciji od devet članova bili su Hamra, članovi SETF-a, i rabin Ašer Lopatin, direktor za odnose sa zajednicom jevrejske federacije Greater Ann Arbor, u Mičigenu.

- Grupa je posetila bivšu jevrejsku školu, nekoliko sinagoga i jevrejsko groblje, kao i nejevrejska mesta - rekao je Lopatin.

Lopatin nema sirijsko poreklo i on je krenuo na putovanje zahvaljujući muslimanskom lekaru iz Detroita sa kojim sarađuje na polju međuverske tolerancije.

Rekao je da je grupa dobila "VIP tretman" na aerodromu i da je prošetao jevrejskom četvrti Damaska noseći kipu.

- Deca, odrasli, ljudi iz obezbeđenja, bili su uzbuđeni što se Jevreji vraćaju, jer im znači da sada postoji ta vizija nove Sirije koja je ujedinjena, a sa njom i svi Sirijci. Sve koje smo sreli, a da su saznali da smo Jevreji, bili su tako uzbuđeni. Bilo je toplo - rekao je on.

Hamra je dodao da je putovanje bilo deo lične želje da ponovo vidi svoje rodno mesto. Kako kaže, njegove "najbolje godine" bile su detinjstvo provedeno u Siriji, gde je živeo u dobro povezanoj jevrejskoj zajednici, koja se kasnije rasturila nakon preseljenja u SAD.

- Porodica, prijatelji, svi smo bili zajedno. Cela zajednica je bila kao jedna porodica. Onda menjate zemlju, a kada odete u Ameriku, izgubite se u velikom gradu - rekao je on.

Kada je imao oko 20 godina, počeo je da istražuje istoriju Jevreja u Siriji, posećujući biblioteke i sakupljajući fotografije, antikvitete i video zapise. Povezao se sa Muazom Mustafom, direktorom SETF-a, tokom rata.

Nakon što je istorijska sinagoga u Džobaru bombardovana, Hamra je kontaktirao jednog stanovnika i zamolio ga da prikupi predmete iz sinagoge kako bi ih sačuvali.

Čovek je stavio jevrejske predmete u kutiju, ali ih je vlada zaplenila i oni su nestali. Taj čovek se kasnije preselio u Tursku i povezao Hamru sa Mustafom.

Posle pada Asada, Mustafa je pozvao Hamru u Siriju. SETF ima veze sa novom vladom i garantuje bezbednost grupi, rekao je Hamra. Osoblje sirijskog Ministarstva spoljnih poslova obezbeđivalo je grupu.

On je rekao da nova vlada želi da olakša putovanje kao poruku mira.

- Mislim da treba da pokažemo da postoji mir među svima nama. Želimo mir u regionu. Ta delegacija su otvorena vrata za sve nas - rekao je Hamra.

Rabin Jusuf Hamra je poslao pismo privremenom sirijskom predsedniku Ahmedu al-Šari, čestitajući mu na novoj vladi i rekavši da, uprkos decenijama u egzilu, sirijska jevrejska zajednica "nastavlja da neguje svoju duboko ukorenjenu vezu sa Sirijom, svojom maticom".

- Dok svedočimo svitanju nove ere, radujemo se ponovnoj izgradnji mostova komunikacije i aktivnom učešću u obnovi naše domovine, stojeći rame uz rame sa našim sugrađanima Sirijcima - navodi se u pismu.

Grupa se tokom putovanja sastala sa zamenikom ministra spoljnih poslova Sirije.

Hamra je rekao da se nada da će putovanje zainteresovati više sirijskih Jevreja za korene svoje zajednice. Prvi sirijski Jevreji su došli u SAD pre više od 100 godina.

(Kurir.rs/V.M.)