TRENUTAK KADA JE TRAMP "EKSPLODIRAO" Ovo je momenat kada je počela žestoka svađa u Beloj kući! Zelenski je pokrenuo lavinu! Povratka nije bilo! (FOTO/VIDEO)
Sastanak koji je trebalo da bude posvećen okončanju rata u Ukrajini brzo je eskalirao u otvoreni verbalni sukob između ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog i američkog predsednika Donalda Trampa u Ovalnoj sobi i njegovog potpredsednika Džej Di Vensa.
Nakon prethodnih napetih izjava obe strane mnogi su očekivali da bi ovaj susret mogao da donese poboljšanje odnosa između dvojice zvaničnika. Ali, malo ko je mogao da predvidi da će se pretvoriti u oštru razmenu optužbi.
Kako je došlo do eskalacije?
Početak susreta Trampa i Zelenskog činio se srdačnim, a predsednik SAD je izjavio da mu je čast da ugosti ukrajinskog predsednika.
Ali, atmosfera se brzo promenila kada je Zelenski pod pitanje doveo tvrdnju potpredsednika Vensa da je put do mira u diplomatiji.
- O kakvoj diplomatiji govorite? - upitao je Zelenski, referišući na rusku agresiju godinama pre same invazije.
Vens je zatim optužio Zelenskog za nepoštovanje prema Americi, dodavši: "Trebali biste da se zahvalite predsedniku."
Zelenski je odgovorio da SAD ne osećaju pretnju Rusije: "Imate lep okean i ne osećate to sada, ali osetićete u budućnosti."
Tramp je povisio ton i Zelenskom dao ultimatum
Tramp je tada prekinuo razgovor povisivši ton: "Nemoj da nam govoriš šta ćemo da osećamo. Nisi u poziciji da nam to diktiraš". Potom je optužio Zelenskog da se "kocka sa trećim svetskim ratom".
Sukob se nastavio kada je Vens upitao Zelenskog: "Jeste li uopšte jednom rekli 'hvala'?"
Tramp je potom izrekao jasnu pretnju: "Ili ćemo postići dogovor ili mi odustajemo."
Nedugo nakon sastanka Tramp je objavio saopštenje u kojem je poručio da bi Zelenski trebalo da se vrati u Vašington "kada bude spreman za mir". Planirana konferencija za medije je otkazana, a Zelenski je napustio Belu kuću.

