Slušaj vest

Talibanisu objavili poruku danas 8. marta, na Međunarodni dan žena, u kojoj tvrde da avganistanske žene žive bezbedno i da su im sva prava zaštićena, iako su UN osudile zabrane zapošljavanja i obrazovanja za žene u toj zemlji.

Nakon što su talibani preuzeli kontrolu nad Avganistanom 2021. godine, zabranili su obrazovanje ženama i devojčicama nakon šestog razreda, većinu poslova i mnoge javne delatnosti.

Prošlog avgusta Ministarstvo za poroke i vrline donelo je zakone kojima se "zabranjuje glasni ženski govor" i "pokazivanje lica van kuće."

11118949.jpg
Talibani Foto: EPA-EFE/STRINGER 1981

Portparol talibana Zabihulah Mudžahid objavio je danas saopštenje, ne pominjući Međunarodni dan žena u kojem je rekao da su "dostojanstvo, čast i zakonska prava žena prioritet za Islamski emirat."

- Avganistanske žene žive bezbedno, kako fizički tako i psihički - dodao je on.

Takođe danas, UN su ponovo pozvale talibane da ukinu zabrane ženama.

- Brisanje žena i devojaka iz javnog života ne može se zanemariti - rekla je Roza Otunbajeva, šefica misije UN u Avganistanu. 

Screenshot 2025-03-04 211837.jpg
Taliban Foto: EPA/SAMIULLAH POPAL

Alison Davidian, specijalna predstavnica UN za žene u Avganistanu, rekla je da svet ne može prihvatiti budućnost avganistanskih žena koja se nikada ne bi tolerisala drugde.

- Naš odgovor na njihovo brisanje je test naše posvećenosti ženama i devojkama svuda - rekla je ona.

Talibani su i dalje izolovani od Zapada i bez međunarodnog priznanja kao zvanična vlada zemlje zbog svojih ograničenja za žene i devojčice.

(Kurir.rs/Beta/Preneo: V.M.)