Slušaj vest

Portparolka Stejt departmenta Tami Brus, komentarišući Rubiov telefonski razgovor sa ruskim ministrom spoljnih poslova Lavrovom, rekla je da su Sjedinjene Države ozbiljne u nameri da zaustave „ovaj besmisleni rat“.

Američki državni sekretar Marko Rubio je telefonski razgovarao sa svojim ruskim kolegom Sergejem Lavrovom na njegov zahtev.

„Nakon posete specijalnog izaslanika [SAD] Stiva Vitkofa Moskvi 25. aprila, državni sekretar je svom ruskom kolegi naglasio sledeće korake u mirovnim pregovorima između Rusije i Ukrajine i potrebu za hitnim okončanjem rata“, rekla je portparolka Stejt departmenta Tami Brus, komentarišući rezultate razgovora.

„Sjedinjene Države ozbiljno žele da pomognu u okončanju ovog besmislenog rata“, dodala je, ne navodeći detalje.

Nedeljna razmena poziva između Rubija i Lavrova bila je druga u poslednje dve nedelje, što Rusija vidi kao korak ka normalizaciji odnosa sa Trampovom administracijom.

GpBi-RHXgAAebxn copy.jpg
Foto: X/HamdiCelikbas, Shutterstock

„Strane su nastavile plodnu razmenu mišljenja o ključnim aspektima rusko-američkog političkog dijaloga, koji je nedavno postao znatno aktivniji“, navodi se u saopštenju ruskog Ministarstva spoljnih poslova, u kojem se nije pomenuo ruski rat u Ukrajini.

„Visoki diplomati Rusije i Sjedinjenih Država složili su se da održavaju kontakte na svim nivoima“, navodi se u izveštaju.

Rubiov poslednji poziv Lavrovu usledio je nakon što je američki predsednik Donald Tramp pozvao Vladimira Putina da „prekine vatru, sedne za pregovarački sto i potpiše sporazum“.

Kremlj je u ponedeljak saopštio da je spreman da započne mirovne pregovore sa Ukrajinom bez preduslova. Međutim, Lavrov je kasnije odstupio od stava Moskve, ponavljajući prethodne zahteve Rusije za neutralni status Ukrajine i nazivajući međunarodno priznanje anektiranih ukrajinskih regiona kao dela Rusije „neophodnim“.

Kurir,rs/Kijev post