Slušaj vest

Sud pravde Evropske unije danas odlučuje o tome da li je Evropska komisija bila u pravu što je uskratila javnosti tekstualne poruke koje je njena predsednica Ursula fon der Lajen razmenjivala s izvršnim direktorom "Fajzera" Albertom Burlom uoči zaključenja ugovora EU i te farmaceutske kompanije o nabavci vakcine protiv Kovid-19.

Tužbu su podneli Njujork tajms i njegova dopisnica Matina Stevis-Grajdnef, navodeći kršenje pravila transparentnosti pošto je Komisija odbila da im preda tekstualne poruke nakon zvanično upućenog zahteva.

U aprilu 2021. novinarka je otkrila da su Fon der Lajen i izvršni direktor "Fajzera" razmenili tekstualne poruke uoči sklapanja ugovora o nabavci vakcina.

Sledeće godine ona je zatražila sve tekstualne poruke koje su razmenili Fon der Lajen i Burla između 1. januara 2021. i 11. maja 2022. godine, u skladu sa zakonskim pravom pristupa javnim dokumentima EU.

Odbijanje Komisije navelo ju je da slučaj iznese na Sudu pravde EU, za šta je dobila podršku svojih novina.

Ursula fon der Lajen, predsednica Evropske komisije, među visokim zvanicama na Trgu Svetog Petra na službi za papu Franju Foto: AP/Gregorio Borgia

Njujork tajms prenosi da je lični kontakt između Fon der Lajen i izvršnog direktora "Fajzera" bio je ključan za postizanje dogovora o kupovini vakcina na vrhuncu pandemije Kovid-19.

U proleće 2021. godine, u ime 27 država članica EU, Komisija je zaključila ugovor vredan do 35 milijardi evra (38,9 milijardi dolara) ako se 1,8 milijardi doza vakcine u potpunosti sprovede.

Kada je odbila zahtev novinara, Komisija je tvrdila da "ne poseduje takve dokumente".

Postupanje Komisije sa ugovorima o vakcinama protiv Kovid-19 izazvalo je kritike.

U 2022. godini. Evropski ombudsman je kao nezavisno telo EU oštro osudio odgovor Komisije na zahteve za pristup tekstovima.

xxx01 AP Armin Durgut.jpg
Ursula fon der Lajen Foto: AP Armin Durgut

Kancelarija Evropskog javnog tužioca takođe trenutno istražuje kupovinu vakcina protiv koronavirusa u EU.

U odvojenom slučaju, Opšti sud EU presudio je prošle godine da Komisija nije uspela da javnosti omogući dovoljan pristup kupoprodajnim ugovorima za vakcine protiv Kovid-19.

Saslušanje 15. novembra 2024. dovelo je do žučne razmene mišljenja između dve strane u Luksemburgu.

Bondin Klustra, advokat Njujork tajmsa, optužio je Komisiju za "kršenje principa dobre uprave i komunikacije" previdom važnost ovih tekstualnih poruka.

asdasdas.jpg
Foto: Promo

S druge strane, Paolo Stankaneli, advokat zadužen za odbranu Komisije, tvrdio je da razmenjene tekstualne poruke ni na koji način nisu bile deo pregovora o uslovima isporuke vakcine.

On je priznao je postojanje poruka, ali je takođe tvrdio da se pregovori o ugovoru nisu odvijali putem SMS.

Štaviše, službe Komisije, od kojih je zatraženo da pronađu ove poruke 2022. godine, kontaktirale su kancelariju Fon der Lajen, koja je rekla da "ne mogu" da ih pronađu.

03-shutterstock-2093312215.jpg
Foto: Shutterstock

Afera je izazvala kontroverze u institucijama u Briselu, a u januaru 2022. godine.

Komisija je preko portparola navela da razmatra ažuriranje svoje politike o pristupu dokumentima, bez davanja dodatnih detalja.

(Kurir.rs/Jutarnji list/Preneo: N. V.)

 Sud pravde EU o SMS Ursule fon der Lajen šefu "Fajzera"

Ursula fon der Lajen i afera Fajzergejt: Da li je vakcina protiv Korone bila proizvod korupcije? Izvor: Kurir televizija