Slušaj vest

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski potvrdio je danas da šalje visoku delegaciju u Istanbul na pregovore sa Rusima, a na njeno čelo postavlja ministra odbrane Rustema Umerova.

Ovo su prvi direktni pregovori posle onih koji su propali na samom početku sveobuhvatne ruske invazije 2022. godine. To je simbolički i politički veoma jak izbor, budući da Umerov nije samo visoki državni funkcioner, već i pripadnik nacije čija je sudbina neraskidivo povezana sa ruskom okupacijom Krima.

Nasledio je ministra rata Reznikova

Rustem Umerov ima 41 godinu i postao je ministar odbrane u septembru 2023. godine, nasledivši Oleksija Reznikova usred pokušaja da se obnovi poverenje u vojni sektor i ubrza borbena efikasnost.

Njegovo imenovanje nije prošlo nezapaženo: Umerov je krimski Tatar, musliman i jedan od najistaknutijih predstavnika te manjinske zajednice koja je pretrpela višestruke progone, od staljinističkih deportacija do represije pod ruskom okupacijom posle aneksije Krima 2014. godine.

zelenski-epa-presidential-press-service-han.jpg
Foto: EPA Presidential Press Service Han

Zelenskijev izbor Umerova je tada široko protumačen kao politička poruka - ne samo Moskvi, već i njenim saveznicima: Ukrajina ne odustaje od Krima i spremna je da to pokaže kroz kadrovska rešenja na najvišem nivou. Bi-Bi-Si ga je tada opisao kao nekoga "ko razume osetljivost teritorijalnih i etničkih pitanja bolje od bilo koga drugog u ukrajinskoj vladi".

Borac protiv korupcije

Pre nego što je imenovan za šefa Ministarstva odbrane, Umerov je rukovodio Fondom za državnu imovinu, gde se proslavio kao borac protiv korupcije.

ru.jpg
Foto: Printscreen

Ali je stekao međunarodni ugled kao pregovarač u ranim fazama rata, posebno u razmeni zarobljenika između Ukrajine i Rusije. Takođe je bio član ukrajinske delegacije na pregovorima sa Rusijom u Belorusiji i Turskoj 2022. godine, koji su kasnije propali.

Umerov je poznat kao diskretan, operativan i nenametljiv pregovarač, ali i čovek koji ima direktan pristup vrhu države. Njegovo poreklo iz grada Samarkanda (današnji Uzbekistan), odakle je mnogo krimskih Tatara deportovano pod Staljinom, dodatno ga simbolično pozicionira u borbi za teritorijalni integritet Ukrajine.

Ukrajinska vojska Foto: Pr, Ministarstvo Odbrane Ukrajine, AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia, JOSE COLON / AFP / Profimedia, AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Ključna veza sa Krimom

Retko govori o sebi u intervjuima, ali je više puta isticao da mu je cilj da vrati Krim ne samo politički, već i kulturno i identitetski, da osigura bezbednost ukrajinskim muslimanima i da obnovi prekinute istorijske niti svog naroda.

Njegovo prisustvo na današnjim pregovorima u Istanbulu jasno pokazuje da Ukrajina ne dolazi u Tursku da kapitulira, već da pokaže konstruktivnu volju i odlučnost. Umerov je, barem za sada, čovek kome Volodimir Zelenski veruje da će voditi najtežu vrstu razgovora - onaj u kojem se rat pokušava pronaći kako bi se pronašlo političko rešenje, bez kompromisa po pitanju ukrajinskog suvereniteta.

Sve najnovije informacije o pregovorima u Turskoj čitajte u našem blogu.

Kurir.rs/Indeks